Kasa wróci po remoncie

Od ponad roku na dworcu Świdnik-Miasto nie można kupić biletów kolejowych. Urzędnicy zapowiadają, że po planowanym remoncie dworca to powinno się zmienić – wróci tradycyjna kasa albo pojawią się biletomaty.


We wrześniu ubiegłego roku rząd przyjął Program Inwestycji Dworcowych, który zakłada kompleksową przebudowę, do 2023 roku 186 dworców kolejowych na terenie całego kraju.
Na liście obiektów przewidzianych do remontu znalazł się także dworzec Świdnik Miasto. Świdniczanie liczą, że w odnowionym dworcu będą mogli korzystać nie tylko z estetycznej poczekali i przyzwoitych toalet, ale również z kasy biletowej, która od ponad roku jest zamknięta. Bilety kolejowe można nabyć tylko przez internet, u konduktora w pociągu albo w kasie w Lublinie.
Już jakiś czas temu burmistrz Waldemar Jakson podjął interwencję w tej sprawie. Wystosował do PKP pismo z pytaniem o możliwość reaktywowana kasy. Odpowiedzi na nie – jak usłyszeliśmy w ratuszu – jeszcze się nie doczekał.
– Ciągle czekamy na odpowiedź – mówi Karol Łukasik, rzecznik świdnickiego ratusza, ale wiele wskazuje na to, że mieszkańcy naszego miasta znów będą mieć możliwość zakupienia biletów na dworcu. Całkiem niedawno odbyły się konsultacje związane z renowacją dworca PKP w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Poinformowano nas, że zgodnie z planem przebudowa ta planowana jest na rok 2019 roku. Podczas spotkania przedstawiciele PKP jasno nam przekazali, że podstawowym celem tej inwestycji będzie wprowadzenie łatwego dostępu do biletów, choć dziś jeszcze trudno powiedzieć, czy będą to biletomaty, czy tradycyjna kasa. Mówiono również o wprowadzeniu systemu, który pozwoli mieszkańcom na zakup w jednym miejscu biletów wszystkich przewoźników. (w)