Kawa na ławkę

Zdaniem miasta tylko w jednym, z kilku wskazanych przez radnego Macieja Kantora miejsc, można ustawić ławki, o co radnego mieli prosić świdniccy seniorzy. Inne zaproponowane przez samorządowca lokalizacje albo nie należą do miasta, albo się do tego nie nadają.


W maju br. radny miejski Maciej Kantor (ŚWS) wystąpił do burmistrza Waldemara Jaksona z interpelacją o ustawienie dodatkowych ławek, zwłaszcza przy chodnikach prowadzących z osiedla Brzeziny do ścisłego centrum w okolice galerii Venus. Jak argumentował radny z takimi prośbami zgłaszają się do niego seniorzy, którzy narzekają, że na tak długim odcinku drogi w zasadzie nie ma gdzie przysiąść i odpocząć.

W odpowiedzi burmistrz zapewnił go, że ratusz pamięta o starszych mieszkańcach i co roku montuje nowe ławki na miejskich skwerach i chodnikach, ale jeśli radny wskaże konkretne miejsce, gdzie można ustawić nowe ławki, to miasto się temu przyjrzy i jeżeli będzie taka możliwość ławki ustawi. Radny zrobił przegląd i po wakacjach zaproponował kilka takich miejsc. – To: ul. Słowackiego 11,12,14; ul. Akacjowa 11 i 20 oraz ul. Racławicka 15 – wylicza Maciej Kantor.

W większości tych miejsc ławki jednak nie staną. Dlaczego?

– Spośród wskazanych miejsc, jedynie tereny przy budynkach przy ul. Słowackiego należą do miasta, a pozostałe do wspólnot mieszkaniowych, a przy budynkach wspólnot miasto ławek nie stawia, bo to zadnie ich zarządcy – wyjaśnił radnemu burmistrz Jakson. –

Problemem jest też to, że montaż ławki bezpośrednio przy budynku wielorodzinnym, jest często kwestią sporną. Taki przypadek miał np. miejsce przy ul. Słowackiego 11, gdzie ławki na prośbę mieszkańców zostały zdemontowane. Z kolei chodnik przylegający do budynku położonego przy ul. Słowackiego 14 jest zbyt wąski na ich ustawienie.

– Trochę jestem zaskoczony, gdyż nie sądziłem, że ławki mogą stanąć tylko w jednym (ewentualnie przy Słowackiego 12) z tylu wskazanych przeze mnie lokalizacji – komentuje odpowiedź burmistrza radny, zapowiadając, że złoży w tej sprawie jeszcze jedną interpelację, w której wskaże inne miejsca na ustawienie ławek, np. na osiedlu Brzeziny i Wschód. JN