Każda kropla na wagę życia

Podczas listopadowej akcji świdniccy krwiodawcy oddali 8 litrów krwi. Kolejna odbędzie się w czwartek, 3 grudnia, na parkingu przed PZL-Świdnik

8 litrów krwi – to efekt ostatniej akcji krwiodawstwa zorganizowanej przez HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik. Kolejna już w grudniu.


Wynik listopadowej akcji honorowego oddawania krwi byłby zapewne jeszcze lepszy, ale z 28 osób, które stawiły się w „krwiobusie” stojącym przy PZL-Świdnik, krew można było pobrać tylko od 18 dawców. – To, że nie wszyscy mogli oddać krew w tym dniu wynikało ze stanu zdrowia tych osób – mówi Andrzej Słotwiński, prezes honorowy Klubu HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik S. A. – Rygory dotyczące oddawania krwi są restrykcyjne i nie może być tu mowy o żadnych odstępstwach. Tak czasem bywa, że w danym momencie niektóre parametry – jak np. hemoglobina – są zaniżone. W imieniu zarządu klubu serdeczne dziękuję wszystkim, którzy zgłosili się do akcji, a tych wszystkich, którzy nie mogli oddać krwi, zapraszam do udziału w kolejnej, która odbędzie się 3 grudnia. Będzie to ostatnia akcja w tym roku – dodaje A. Słotwiński.

Tak jak ostatnio, ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będzie oczekiwał na chętnych na parkingu przed PZL-Świdnik.

– Należy pamiętać, aby być wypoczętym, zjeść lekkie śniadanie, dzień wcześniej nie pić alkoholu i mieć przy sobie dokument tożsamości. Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie, w przypadku kobiet do 60 roku życia, w przypadku mężczyzn do 65. Serdecznie zapraszamy zwłaszcza młodzież szkolną. Jesteśmy w trudnym okresie pandemii, a krwi cały czas brakuje więc, będzie to ważna i potrzebna pomoc – zachęca A. Słotwiński. (w)

RCKiK apeluje i… losuje samochód

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie apeluje o oddawanie krwi, a także osocza od tych, którzy przeszli Covid-19. RCKiK przygotowało również specjalną niespodziankę dla studentów.

Krew można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Żołnierzy Niepodległej 8 w Lublinie (tel. +48 81 532 62 75 do 77), a także w krwiobusie, który odwiedza różne miejsca w województwie. W najbliższą niedzielę (29 listopada) ambulans zawita między innymi do parafii Św. Rodziny przy ul. Jana Pawła II 11. Rejestracja dawców w godzinach 9-13.

RCKiK w tym tygodniu przygotowało specjalną niespodziankę dla studentów. Wśród żaków, którzy oddadzą krew od 23 do 26 listopada zostanie wylosowany samochód mini na weekend.