Każda kropla na wagę życia

Podczas listopadowej akcji świdniccy krwiodawcy oddali 8 litrów krwi. Kolejna odbędzie się w czwartek, 3 grudnia, na parkingu przed PZL-Świdnik

8 litrów krwi – to efekt ostatniej akcji krwiodawstwa zorganizowanej przez HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik. Kolejna już w grudniu.


Wynik listopadowej akcji honorowego oddawania krwi byłby zapewne jeszcze lepszy, ale z 28 osób, które stawiły się w „krwiobusie” stojącym przy PZL-Świdnik, krew można było pobrać tylko od 18 dawców. – To, że nie wszyscy mogli oddać krew w tym dniu wynikało ze stanu zdrowia tych osób – mówi Andrzej Słotwiński, prezes honorowy Klubu HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik S. A. – Rygory dotyczące oddawania krwi są restrykcyjne i nie może być tu mowy o żadnych odstępstwach. Tak czasem bywa, że w danym momencie niektóre parametry – jak np. hemoglobina – są zaniżone. W imieniu zarządu klubu serdeczne dziękuję wszystkim, którzy zgłosili się do akcji, a tych wszystkich, którzy nie mogli oddać krwi, zapraszam do udziału w kolejnej, która odbędzie się 3 grudnia. Będzie to ostatnia akcja w tym roku – dodaje A. Słotwiński.

Tak jak ostatnio, ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będzie oczekiwał na chętnych na parkingu przed PZL-Świdnik.

– Należy pamiętać, aby być wypoczętym, zjeść lekkie śniadanie, dzień wcześniej nie pić alkoholu i mieć przy sobie dokument tożsamości. Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie, w przypadku kobiet do 60 roku życia, w przypadku mężczyzn do 65. Serdecznie zapraszamy zwłaszcza młodzież szkolną. Jesteśmy w trudnym okresie pandemii, a krwi cały czas brakuje więc, będzie to ważna i potrzebna pomoc – zachęca A. Słotwiński. (w)

RCKiK apeluje i… losuje samochód

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie apeluje o oddawanie krwi, a także osocza od tych, którzy przeszli Covid-19. RCKiK przygotowało również specjalną niespodziankę dla studentów.

Krew można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Żołnierzy Niepodległej 8 w Lublinie (tel. +48 81 532 62 75 do 77), a także w krwiobusie, który odwiedza różne miejsca w województwie. W najbliższą niedzielę (29 listopada) ambulans zawita między innymi do parafii Św. Rodziny przy ul. Jana Pawła II 11. Rejestracja dawców w godzinach 9-13.

RCKiK w tym tygodniu przygotowało specjalną niespodziankę dla studentów. Wśród żaków, którzy oddadzą krew od 23 do 26 listopada zostanie wylosowany samochód mini na weekend.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here