Każdy żłobek na wagę złota

Są unijne fundusze na budowę nowego żłobka przy ulicy Zelwerowicza.
Przy ulicy Zelwerowicza powstać ma w 2018 roku kolejny w Lublinie żłobek dla maluchów do lat trzech. Będzie to dwukondygnacyjny budynek z placem zabaw. Placówka przewidziana jest dla 210 dzieci. – Całkowita wartości inwestycji wynosi blisko 11 mln zł – mówi Joanna Bobowska z biura prasowego ratusza. Środki finansowe na budowę nowej placówki udało się zdobyć w ramach unijnego projektu „Zwiększenie dostępności usług opieki nad dzieckiem w wieku do lat trzech poprzez budowę żłobka w Lublinie”.
Został on złożony do rozstrzygniętego w grudniu ubiegłego roku konkursu w ramach Działania 13.2 Infrastruktura usług społecznych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Kwota przyznanego z Unii dofinansowania wynosi 940 170,00 zł. Ratusz zapowiada także, że w 2018 roku zamierza ubiegać się o kolejne dofinansowanie na żłobek przy ul. Zelwerowicza – tym razem w ramach rządowego programu „Maluch 2018”.
W Lublinie funkcjonuje 8 miejskich żłobków, ale jak mówią sami rodzice, to wciąż za mało, bo na listach oczekujących maluchów jest w sumie około 300 dzieci. W lubelskich żłobkach do dyspozycji rodziców i opiekunów jest 971 miejsc. W drugiej połowie września będzie ich o 28 więcej, bo wtedy zostanie oddany do użytku oddział dla najmłodszych w Żłobku nr 5 przy ulicy Sowiej na Bronowicach. Przez wakacje trwał tam remont i modernizacja pomieszczeń po dawnym przedszkolu. – Remont objął m.in. wymianę podłóg, opraw świetlnych, glazury w łazience i malowanie ścień. Na zewnątrz budynku przemalowano elewację, wymieniona została nawierzchnia, poręcze i podjazdy – mówi Joanna Bobowska z biura prasowego ratusza. Wartość projektu przekroczyła 725 tys. zł. Dotacja celowa z budżetu państwa wyniosła 355 tys. zł. – Remont trwa.
Czekamy jeszcze na wymianę drzwi i malowanie pomieszczeń. Otwarcie planowane jest na trzeci tydzień września, bo dzieci już czekają – mówi Hanna Lenart, wicedyrektor Żłobka nr 5. Do Miejskiego Zespołu Żłobków zapisy trwają cały rok, ale jak się dowiedzieliśmy, najlepszy czas na zapisanie dziecka to okres września i października, bo zdarza się, że niektórzy rodzice rezygnują z posyłania swojej pociechy do żłobka, bo np. maluch nie zaadaptował się w nowym miejscu. (EM.K.)