Każdy znajdzie coś dla siebie

Akcja „Lato w mieście” w pełni. W ubiegłym tygodniu towarzyszyliśmy dzieciom poznającym tajemnice lubelskiego Muzeum na Zamku oraz uczestniczącym w zajęciach przygotowanych przez Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice”.


W wakacyjnym okresie muzealnicy przygotowali dla dzieci (od 5 lat) cykl bezpłatnych, interesujących spotkań i warsztatów. Podczas lekcji żywej historii najmłodsi mogą dowiedzieć się, jak wyglądał żołnierz polski w latach 1918-1920 czy poznać historię Lublina. My towarzyszyliśmy grupie pięciorga „zerówkowiczów” ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Henryka Sienkiewicza, którzy w Muzeum poszukiwali skarbów monet. – Nasze dzieci wakacje spędzają w szkole, na zorganizowanych zajęciach i żeby umilić im ten czas, organizujemy liczne wycieczki – wyjaśnia Beata Kołodziej, nauczycielka z SP nr 10. Same dzieciaki, jak się okazało, w muzeum są nie pierwszy raz.
– Ja jestem tu czwarty raz, byłem z rodzicami na takiej wystawie z Eskimosem – chwalił się 6 letni Bartosz.
– Idziemy dzisiaj szukać skarbu! – dodawały z entuzjazmem inne dzieci. Po muzeum oprowadzał je dr Tomasz Markiewicz, który w interesujący sposób pokazywał największe skarby monet odnalezione na Lubelszczyźnie i przechowywane w muzeum. Dzieci z zainteresowaniem śledziły zbiory monet zaprezentowane na wystawie „Śladami przeszłości. Najdawniejsze dzieje ziemi lubelskiej”. Ich uwadze nie umknęła żadna ciekawostka. Najmłodsi dowiedzieli się np., dlaczego monety dawniej przecinano na pół (w ten sposób „wydawano” resztę), jaki król Polski był pierwszym władcą sportretowanym na monecie (król Zygmunt Stary), dlaczego podrabiano monety i czy można było płacić grudkami srebra. Z ciekawością śledziły monety różnych kształtów i wzorów, pokryte obcymi napisami, jak np. zbiór dirhemów arabskich, czyli monet za które m. in. kupowano niewolników. Najbardziej interesowały je dawne rzymskie denary pochodzące z II wieku po Chrystusie, na których przedstawiano wizerunki ludzi i zwierząt.
Po zajęciach w muzealnych salach dzieci przeszły do znajdującego się pod basztą lapidarium, gdzie szukały skarbu – glinianego dzbanka pełnego monet, którym mogły przyjrzeć się uważnie dzięki specjalnym lupkom. – Bardzo mi się podobało, a szukanie skarbu było super – stwierdziła 6-letnia Dagmara.
Zajęcia na Zamku odbywają się od poniedziałku do piątku i przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-16 lat. Udział w nich jest bezpłatny, zapisy pod numerem (81) 537 96 15 lub (81) 537 96 82 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00). Nasz fotoreporter odwiedził także najmłodszych szalejących w pierwszym w Lublinie parku trampolin „Mania Skakania”. W tym roku dodatkową atrakcją miejsca przy Krochmalnej 13 są półkolonie. Organizowane są w różnych terminach, od poniedziałku do piątku, od 8.00 do 16.00. W programie oprócz trampolinowych szaleństw znalazły się wycieczki, np. do doliny Bystrzycy w Kiełczewicach i warsztaty robotyki. Więcej informacji pod numerem telefonu 509-909-910. (EM.K.)