Kierowców czeka ciężka próba

Ulica Długosza będzie zamknięta, a fragment ulicy Poniatowskiego zostanie zawężony o jeden pas ruchu – ze sporymi utrudnieniami muszą się liczyć w tym tygodniu lubelscy kierowcy. Wszystko, oczywiście, przez trwającą przebudowę Al. Racławickich, ul. Poniatowskiego i ul. Lipowej.


Od wtorku (2 czerwca) zamknięta będzie ulica Długosza. Chodzi o odcinek przyległy do Ogrodu Saskiego. – Zamknięcie jest konieczne w związku z pracami przy kanalizacji deszczowej wzdłuż Al. Racławickich i na fragmencie ul. Długosza. Taka organizacja ruchu potrwa do odwołania – tłumaczy Grzegorz Jędrek z bura prasowego ratusza. Dojazd do Szkoły Podstawowej nr 18 będzie możliwy od strony ul. Popiełuszki.

Duże utrudnienia będą też na ulicy Poniatowskiego, gdzie od środy (3 czerwca) jezdnia zostanie zawężona o jeden pas ruchu, po stronie szkoły. Chodzi o fragment od skrzyżowania z ul. Popiełuszki do wiaduktu nad al. Solidarności. – Ruch będzie się odbywał na pozostałych pasach dwukierunkowo: po jednym pasie ruchu w każdym kierunku, z zastosowaniem przewiązki w okolicy wiaduktu – wyjaśnia G. Jędrek. Piesi również nie przejdą chodnikiem po stronie zamkniętego pasa. Na wyłączonym odcinku prowadzone będą prace przy kanalizacji deszczowej.

Przypomnijmy, że pierwsze prace przy przebudowie Al. Racławickich, ul. Poniatowskiego i ulicy Lipowej ruszyły ponad miesiąc temu. Rozpoczęta niedawno inwestycja została podzielona na dwie części. Najpierw przebudowane zostaną Al. Racławickie wraz z rondem Krwiodawców i ulica Poniatowskiego. Później ma ruszyć przebudowa ulicy Lipowej. Lubelskim kierowcom najbardziej daje się we znaki znajdująca się w fatalnym stanie nawierzchnia Alei Racławickich. Jedna z ważniejszych arterii w Lublinie nie była remontowana od ponad trzech dekad.

Na Al. Racławickich planowane są m.in.: wymiana nawierzchni, wytyczenie buspasów czy wytyczenie ścieżek rowerowych. Ulica Poniatowskiego ma zostać poszerzona z dwóch do czterech pasów ruchu. Na ul. Lipowej planowane jest pozostawienie czterech pasów, ale zostaną tam wytyczone buspasy.

Aleje Racławickie, ul. Lipową i ul. Poniatowskiego przebuduje konsorcjum, w którego skład wchodzą: Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Lubartowie i Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Lublinie. Zaproponowało najmniej, bo około 103,9 mln złotych. Roboty mają się zakończyć w czerwcu przyszłego roku.

Grzegorz Rekiel