Kierunek kariera

Targi spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wystawców jak i odwiedzających

Blisko osiemdziesięciu wystawców, oferty pracy, szkoleń, kursów i mnóstwo pomysłów na rozwijanie kwalifikacji zawodowych – tak wyglądały Targi Pracy i Edukacji, które w ubiegły czwartek, 20 września, odbyły się w nowej hali sportowej przy I Liceum Ogólnokształcącym w Świdniku.


– Frekwencja dopisała – mówi Marcin Troć, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świdniku, głównego organizatora targów. – Zarówno, jeśli chodzi o wystawców, jak i o odwiedzających. Przyszło bardzo dużo młodzieży, co potwierdza, że warto takie targi zorganizować właśnie w szkole. Z myślą o młodych swoją ofertę prezentowały szkoły powiatowe, firmy szkoleniowe i uczelnie. Uczniom dedykowane były też warsztaty z doradcami zawodowymi. W ich trakcie młodzież poznała m.in. specyfikę działania urzędu pracy. Mogła się dowiedzieć np., jak urząd może pomóc im w odnalezieniu się na rynku pracy.

W ramach targów odbyła się również konferencję dla szkół i firm. Podczas tego spotkania przedsiębiorcy mogli dowiedzieć się, jaką ofertę mają powiatowe szkoły i w jakich zawodach kształcą, zaś przedstawiciele szkół, na jakie zawody jest zapotrzebowanie na rynku. Jak się okazuje, w powiecie wciąż potrzeba osób z wykształceniem technicznym – mechaników pojazdów i urządzeń, informatyków oraz wykwalifikowanych pracowników gastronomii i hotelarstwa.

Pracownicy PUP-u podkreślają, że targi to też wyjątkowa okazja do bezpośredniego spotkania pracodawców i kandydatów na pracowników. Poza ofertami pracy na odwiedzających czekały również liczne propozycje dotyczące podnoszenia kwalifikacji i umiejętności oferowane przez biura karier i firmy szkoleniowe. (w)