Kilkaset gospodarstw bez wody pitnej

W ubiegłym tygodniu w wodociągach Bobliwo i Tarzymiechy odkryto bakterię coli. Kilkaset gospodarstw, nie tylko z gminy Izbica, ale i z gminy Gorzków, zostało odciętych od wody pitnej.

Informacje o skażeniu wodociągów w Bobliwie i Tarzymiechach (gmina Izbica) ukazały się 1 października. – Gminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Izbicy informuje, że woda z wodociągu Bobliwo nie nadaje się do spożycia przez ludzi, przygotowania napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, mycia naczyń kuchennych oraz do celów higienicznych. Woda nadaje się jedynie do spłukiwania toalet – czytamy na stronie gminy Izbica. Problem dotyczył mieszkańców wsi Bobliwo, Ostrówek, Mchy i części wsi Tarnogóra Kolonia. W nieco lepszym stanie była woda z wodociągu Tarzymiechy.

Ta nadawała się do spożycia po przegotowaniu. – Do przygotowania posiłków, mycia produktów spożywczych, do mycia naczyń i zębów oraz mycia noworodków i niemowląt wodę należy gotować przez dwie minuty – informuje GPGK w Izbicy. – Woda przeznaczona do prania, do celów porządkowych i do spłukiwania toalet nie wymaga przegotowania. Problem dotyczy miejscowości: Tarzymiechy I, II i III, Wirkowice I i II – czytamy w komunikacje.

Do skażenia doszło też na terenie gminy Gorzków. – Zgodnie z informacją otrzymaną od Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Izbicy, gmina Gorzków zawiadamia, że z uwagi na obecność bakterii coli woda z ujęcia w Mchach, dostarczana do Piask Szlacheckich i Chorupnik-Kolonii, nadaje się wyłącznie do spłukiwania toalet. Prowadzone są zabiegi polegające na płukaniu i chlorowaniu wody w celu przywrócenia jej właściwości spożywczych – mówi Piotr Cichosz, wicewójt Gorzkowa. – Wodociąg ten jest nasz, ale źródło skażenia jest z Izbicy. Problem dotyczy ok. 100 gospodarstw w Piaskach Szlacheckich i Chorupniku. Systematycznie dostarczmy mieszkańcom wody – dodaje Cichosz.

O nie pozostawieniu ludzi samych sobie – zapewnił nas też wójt Izbicy Jerzy Lewczuk. – Uruchomiliśmy trzy wozy strażackie, dwa dostarczają mieszkańcom wodę pitną, a trzeci rozwozi wodę do pojenia zwierząt – mówi Lewczuk. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here