Kino Perła

Na tegoroczną edycję Kina Perła, podobnie jak w latach ubiegłych, składa się pięć bloków, emitowanych od środy do niedzieli. Każdy dzień to odrębny cykl – zebrane w nim filmy łączy myśl przewodnia, często zbliżona tematyka, ale przede wszystkim podobny klimat.


W tegoroczne środy obejrzymy nowy cykl „Kobiety pistolety”, poświęcony wyrazistym i silnym bohaterkom, które udowadniają, że określenie „słaba płeć” mocno się zdewaluowało. Blok otworzy głośny film „Żelazna dama”, z nagrodzoną Oscarem Meryl Streep w roli trzykrotnej premier Wielkiej Brytanii, Margaret Thatcher (emisja 12 czerwca). W kolejnych tygodniach widzowie Kina Perła poznają tak niebanalne postaci, jak niezmordowana agentka CIA polująca na samego Osamę Ben Ladena („Wróg numer 1”, emisja 10 lipca), jedyna kobieta w oddziale walczącym z kartelem narkotykowym („Sicario”, emisja 24 lipca), czy Jacqueline Kennedy, na której rękach zmarł mąż i prezydent Stanów Zjednoczonych („Jackie”, emisja 31 lipca).

Czwartki to kolejny nowy cykl, „Tak daleko, tak blisko”. Tworzą go filmy opowiadające o sytuacjach i związkach międzyludzkich, dla których słowem-kluczem jest odległość – może być to zarówno odległość geograficzna, emocjonalna, jak i czysto życiowa. Blok otworzy jeden z największych hitów kina niezależnego ostatnich miesięcy „Mój piękny syn” (emisja 13 czerwca) – oparta na faktach przejmująca historia relacji ojca i jego ciężko uzależnionego od narkotyków syna. W roli młodocianego narkomana Nika wystąpił nominowany do Złotego Globu i nagrody BAFTA znakomity Timothée Chalamet. „I tak cię kocham” (emisja 27 czerwca) to z kolei urocza (nominowana do Oscara w kategorii scenariusz oryginalny) opowieść o parze kochanków, których raptem rozdziela ciężka choroba i śpiączka dziewczyny. Dla odmiany „Free Solo”, tegoroczny zdobywca Oscara w kategorii najlepszy film dokumentalny (emisja 15 sierpnia), to elektryzująca historia wybitnego wspinacza Alexa Honnolda, który bez trudu zdobywa kolejne górskie szczyty, ale udana relacja z matką wydaje się być ponad jego siły i możliwości. Cykl zakończy nostalgiczne, przepięknie sfilmowane „Lato”, opowiadające o alternatywnej scenie rockowej w Leningradzie u schyłku Związku Radzieckiego, gdzie miłość nierozerwalnie splata się z przyjaźnią, a impreza z walką o wolność i zniesienie cenzury artystycznej (emisja 22 sierpnia).

„A więc wojna!” to idealna sekcja na piątkowy wieczór – różne oblicza wojny, walki lub konfliktu to zarazem dużo emocji, akcji, pistoletów i wybuchów. W związku ze znakomicie przyjętą parę tygodni temu premierą filmu „John Wick 3”, postanowiliśmy przypomnieć naszym widzom pierwsze dwie części trylogii. Cykl piątkowy otworzą zatem „John Wick” (emisja 7 czerwca) oraz „John Wick 2” (emisja 14 czerwca). Oprócz tego w bloku pojawią się między innymi takie głośne tytuły, jak: rozgrywający się w powietrzu thriller „Non Stop” (emisja 21 czerwca), zdobywca 40 nagród i nominacji, genialna tragikomedia „Foxtrot” (emisja 28 czerwca), czy groteskowy „Dogman”, którego akcja toczy się na podupadłym włoskim blokowisku (emisja 23 sierpnia).

W soboty jak zwykle towarzyszyć nam będzie cykl „A to Polska właśnie” – miks głośnych, popularnych czy uznanych polskich filmów, zarówno poważnych, jak i komediowych. Blok otworzy wielokrotnie nagradzana „Ostatnia rodzina” (emisja 8 czerwca), rewelacyjna biografia naznaczonej tragedią rodziny malarza Zdzisława Beksińskiego, z wybitnymi kreacjami Andrzeja Seweryna jako Zdzisława, Dawida Ogrodnika jako jego syna Tomasza oraz Aleksandry Koniecznej jako Zofii Beksińskiej. Warto zwrócić także uwagę na klasyczne już tytuły: „Vabank” (emisja 22 czerwca) „Kingsajz” (emisja 13 lipca), „Do widzenia, do jutra” (emisja 27 lipca) oraz trzymający w napięciu niczym rasowy thriller dokument „Over the Limit”, opowiadający o walce młodziutkiej gimnastyczki o olimpijskie złoto (emisja 3 sierpnia).

Filmowy tydzień zwyczajowo zamknie niedzielny cykl komediowy, „Świat się śmieje”. Na jego otwarcie przygotowaliśmy głośny hit – „The Square”, nagrodzoną Złotą Palmą w Cannes przepyszną satyrę na świat sztuki współczesnej (emisja 9 czerwca). Największy hit zostawiliśmy jednak na koniec. Filmem zamknięcia zarówno bloku filmowego, jak i tegorocznej edycji Kina Perła, będzie „Green Book” w reżyserii Petera Farrelly’ego (emisja w niedzielę, 25 sierpnia) – oparta na faktach, kapitalna komedia, opowiadająca o podróży przez Amerykę wyjątkowo niedobranej pary: słynnego czarnoskórego pianisty Dona Shirleya (nagrodzony Oscarem Mahershala Ali) oraz jego kierowcy, włoskiego cwaniaczka Tony’ego „Wara” Vallelonga (nominowany do Oscara Viggo Mortensen). „Green Book” zdobył łącznie aż trzy tegoroczne Oscary, w tym za najlepszy film, a równocześnie okazał się wielkim przebojem kasowym, zarówno na świecie, jak i w Polsce. W naszym kraju obejrzało go już ponad 900 tysięcy widzów.

Seanse w ramach tegorocznego Kino Perła odbywają się w 9 lokalizacjach na terenie kraju. Wstęp na wszystkie, jak co roku, jest bezpłatny. Projekcje zaczynają się tuż po zachodzie słońca, zwykle około godziny 21:00. Pomysłodawcą i wyłącznym sponsorem projektu Kino Perła jest Perła – Browary Lubelskie S.A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here