Klasa dla supertęgich głów

Z początkiem nowego roku szkolnego w I Liceum Ogólnokształcącym w Świdniku powstanie klasa, która będzie kształcić przyszłych specjalistów od bezpieczeństwa w sieci. Będzie to jedyna taka klasa w województwie lubelskim. Szansę, aby się do niej dostać mają tylko najlepsi absolwenci podstawówek, bo miejsc jest jedynie 15.


Ministerstwo Obrony Narodowej we współpracy z Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni uruchomiło program „Cyber.Mil”, który zakłada utworzenie w szesnastu szkołach na terenie całego kraju, po jednej na każde województwo, klas o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”. W województwie lubelskim taka klasa zostanie uruchomiona w I Liceum Ogólnokształcącym im. W. Broniewskiego w Świdniku.

– Klasa zacznie działać od 1 września – mówi Stanisław Stefańczyk, dyrektor szkoły. – Przyjmiemy do niej maksymalnie 15 osób. Uczniowie będą uczyć się matematyki, informatyki i języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. Poza zwykłym programem obowiązującym w liceum ogólnokształcącym, będą mieć też dodatkowe zajęcia związane z cyberbezpieczeństwem. Jednym z takich przedmiotów będzie np. kryptologia.

Dodatkowe zajęcia z młodzieżą poprowadzą głównie specjaliści z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS w Lublinie, a dokładnie z Katedry Cyberbezpieczeństwa, a także z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz Regionalnego Centrum Informatyki w Krakowie, które odpowiada za zabezpieczenie łączności i bezpieczeństwa sieci w południowych województwach Polski. Te trzy instytucje objęły też nadzór merytoryczny nad świdnicką klasą. Jak dodaje dyrektor Stefańczyk młodzież, która zdecyduje się na naukę w klasie o profilu cyberbezpieczeństwo i przejdzie przez sito rekrutacji, a później zdecyduje się na studia w podobnym kierunku, nie powinna mieć problemu ze znalezieniem pracy.

Z myślą o uczniach klasy „Cyber.Mil” w I LO trzeba będzie stworzyć nową pracownię komputerową. Ma być ona klimatyzowana i wyposażona w szybki, nowoczesny sprzęt dla każdego ucznia.

Program będzie finansowany głównie przez dotację z Ministerstwa Obrony Narodowej, ale swój wkład finansowy będzie mieć także organ prowadzący, czyli Starostwo Powiatowe w Świdniku.

– Starostwo bardzo pozytywnie odniosło się do tej inicjatywy i zaangażowało w nią, za co bardzo dziękuję. Dla naszej szkoły udział w tym programie to olbrzymie wyróżnienie. Jesteśmy jedyną szkołą w województwie i jedną z szesnastu w Polsce, która będzie mieć taką klasę. Żeby wziąć udział w programie nie wystarczyło napisać wniosku, musieliśmy spełniać pewne warunki. Jednym z nich były dobre wyniki matur – podkreśla dyrektor „Bronka”.

Rekrutacja do nowej klasy, podobnie jak do pozostałych ruszy na wiosnę. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here