Kleszcze już atakują

Wiosenny wysyp kleszczy stał się faktem. Na ukąszenia tych pajęczaków szczególnie narażeni są rolnicy, którym Lubelska Izba Rolnicza przypomina, o jakie świadczenia, mogą starać się, jeśli zachorują na boreliozę.

Lubelska Izba Rolnicza poinformowała na swojej stronie internetowej o wiosennym wysypie kleszczy, odnotowywanym już w całym kraju. W komunikacie czytamy: „Boreliozę wywołuje bakteria Borrelia burgdorferi, która dostaje się do organizmu człowieka w następstwie ukąszenia przez zarażonego nią kleszcza. Z uwagi na charakter pracy, rolnicy obok leśników są jedną z najbardziej narażonych na ryzyko zachorowania grup zawodowych…

W ciągu ostatnich lat liczba wypłaconych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu spowodowanego zachorowaniem na boreliozę wzrosła z 132 w 2009 roku do 282 w 2018 roku…”. Lubelska Izba Rolnicza informuje, że rolnik, po uzyskaniu decyzji państwowego inspektora sanitarnego o stwierdzeniu choroby zawodowej, może ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, a także rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

Według najnowszych raportów o stanie bezpieczeństwa Chełma i powiatu chełmskiego, opublikowanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Chełmie, w mieście w 2020 r. odnotowano 49 przypadków boreliozy, a w 2019 r. – 80. Spadek zachorowalności jest widoczny i podobnie jest w powiecie chełmskim. Według statystyk sanepidu w 2020 r. 78 mieszkańców naszego powiatu zachorowało na boreliozę, a w 2019 r. – 121.

Należy pamiętać, że gdy doszło do ukąszenia, należy jak najszybciej usunąć kleszcza w całości za pomocą np. pęsety, pompki próżniowej, karty do usuwania kleszczy. Nie wolno próbować go wykręcać ani smarować kremami, masłem itp. Miejsce po ukąszeniu należy odkazić, a jeśli kleszcz tkwi głęboko w ciele, niezwłocznie trzeba udać się do lekarza. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here