Kliknął w link i stracił pieniądze

Ofiarą internetowego oszustwa padł 23-latek z Krasnegostawu. Nieświadomy zagrożenia kliknął w link nadesłany przez rzekomego kupującego i dał mu dostęp do swojej bankowości elektronicznej. W rezultacie stracił 300 zł.

Policjanci i media ustawicznie apelują, aby nie klikać w pochodzące od nieznanych nam osób linki przesyłane poprzez wiadomości e-mali lub za pośrednictwem sms bądź komunikatorów internetowych. O tym, jakie mogą być tego konsekwencje, przekonał się 23-letni mieszkaniec Krasnegostawu, który stracił w miniony poniedziałek prawie 300 zł. Mężczyzna ogłosił na znanym portalu aukcyjnym przedmiot do sprzedaży, następnie skontaktował się z nim potencjalny kupujący.

Po uzgodnieniu warunków transakcji sprzedający otrzymał za pomocą komunikatora internetowego link pochodzący rzekomo od firmy kurierskiej. Po kliknięciu w podany adres oszust uzyskał dostęp do bankowości elektronicznej 23-latka, który następnie stracił w wyniku nieautoryzowanego przelewu prawie 300 zł. Policjanci apelują o zachowanie rozsądku i ostrożności podczas internetowych zakupów.

Pamiętajmy, że:

– robiąc zakupy, w sieci korzystać należy jedynie ze sprawdzonych sklepów,

– należy sprawdzić, jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu, pod który w razie wątpliwości można zadzwonić,

– przed podjęciem ostatecznej decyzji należy sprawdzić opinie o sprzedawcy i sklepie, należy także unikać zakupu przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie – może to sugerować oszustwo,

– jeśli mimo zachowania ostrożności dojdzie do oszustwa należy zgłosić to policjantom.

– Nie klikajmy w nadesłane linki pochodzące od nieznanych osób czy źródeł. Zawsze dokładnie czytajmy, co zawierają przesłane wiadomości – mówi Jolanta Babicz z krasnostawskiej policji. – Nigdy nie podawajmy danych do logowania do bankowości internetowej ani nie przekazujmy obcym kodów do płatności internetowych – podkreśla. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here