Klikniesz – wyczyszczą ci konto

Pan Jacek otrzymał takiego SMSa. Kliknął w link i stracił 3500 zł i jeszcze 76 groszy

Pan Marek ze Świdnika padł ofiarą nowej metody oszustów. Kiedy wystawił do sprzedaży samochód na płatnym portalu ogłoszeniowym, na jego telefon przyszedł SMS, że ma dopłacić 0,76 groszy. Dołączony był też link do dokonania szybkiego przelewu. Mężczyzna pomyślał, że to nieuregulowany dług. Wszedł na podany adres i wtedy się zaczęło. Z jego konta zniknęło 3500 zł i jeszcze 76 groszy.


– Marne szanse, że odzyskam pieniądze – żali się pan Marek, który ostrzega innych na Facebooku. Zamieścił też zdjęcie, jak wyglądał SMS.

Przestępcy podszyli się pod znany portal „Otomoto”, ale nie musieli wykradać danych klienta. Mężczyzna przecież podał w ogłoszeniu do siebie kontakt. Kiedy nieświadomy zagrożenia kliknął w podany link, przeszedł prawdopodobnie na fałszywy panel do szybkich płatności. Po wybraniu banku, został przekierowany na jego panel logowania, ale nie w poprawnej domenie banku, a w fałszywej. Tam podał wszystkie dane logowania do konta, przestępcy przejęli kontrolę nad rachunkiem i wypłacili sobie tyle ile chcieli.

Wcześniej w Polsce były znane podobne przypadki z klientami sklepów internetowych czy firm telekomunikacyjnych. Przestępcy przysyłali wiadomość, że jest niedopłata kilku groszy. Ktoś, kto uwierzył w takiego SMS-a czy e-maila, kliknął na link i stracił pieniądze.

Na razie do świdnickiej policji nie wpłynęło jeszcze zawiadomienie o przestępstwie. – Ale podobnych spraw, gdzie dochodzi do wyłudzeń przy pomocy Internetu, mamy bardzo wiele. Opisany sposób jest dość nową metodą. Najwięcej jednak mamy spraw związanych z zakupami dokonywanymi w sieci, zwłaszcza przez portale ogłoszeniowe. Często po wpłaceniu pieniędzy klienci nie dostają towaru – stwierdza asp. Elwira Domaradzka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Policja ostrzega, aby nie ufać przysyłanym do nas wiadomościom, w których ktoś domaga się od nas pieniędzy. Zawsze można sprawdzić, czy dana firma lub instytucja rzeczywiście żąda zapłaty jakieś zaległości. LL