Kobieta (nie)bezpieczna

W Świdniku ruszyła kolejna edycja akcji „Bezpieczna kobieta”. Choć pierwsze zajęcia już za nami, panie, które chciałyby się dowiedzieć, jak się zachować i poradzić sobie z napastnikiem w przypadku potencjalnego ataku mogą jeszcze przyłączyć się do grupy.


Kurs „Bezpieczna kobieta” składa się z trzech trwających po 3 miesiące edycji. Zajęcia odbywają się w VI LO w Lublinie (ul. Mickiewicza 36) oraz Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku (ul. Szkolna 1). Udział w zajęciach jest bezpłatny. Nie ma też żadnych ograniczeń wiekowych.
Do udziału w „Bezpiecznej kobiecie” zachęca Waldemar Białowąs, założyciel klubu Shiroikaj Judo Club w Świdniku obecnie wicestarosta świdnicki, który ponad 40 lat spędził na macie jako zawodnik judo. Jest trenerem klasy mistrzowskiej, posiada VII dan. Był członkiem zarządu Polskiego Związku Judo, a przez dwie kadencje przewodził Radzie Trenerów PZJ. Jest też autorem programów telewizyjnych pt. „I Ty możesz się obronić” oraz „Broń się sama”. Od 1994 roku prowadzi zajęcia w ramach akcji „Bezpieczna kobieta”.
– Zmieniający się świat i narastająca fala niebezpieczeństw zagrażają głównie kobietom. Dziś w biały dzień, w tłumie ludzi, każda z nich może zostać napadnięta i skrzywdzona, dlatego tak wielką potrzebą jest nauka samoobrony. Podczas naszych zajęć uczymy panie, jak wyzwolić w sobie siłę i przezwyciężyć paraliżujący strach w sytuacji zagrożenia. W naszej kulturze pokutuje mit, że kobiety są słabsze. To nie zawsze prawda. Dobrze zaciśnięta pięść niewiasty może mieć siłę trzydziestu kilogramów – przyznaje W. Białowąs.
W poprzedniej edycji kursu uczestniczyło ponad 100 kobiet. Każda z pań wzięła udział w praktycznych zajęciach z zakresu samoobrony, pierwszej pomocy medycznej, procedur zachowań w sytuacji zagrożenia. W ramach kursu odbyły się także spotkania z psychologiem oraz zajęcia dotyczące zdrowego odżywiania.
– Podstawą zajęć są ćwiczenia ogólnorozwojowe, wymagające od pań dużego wysiłku, który, usprawniając, daje poczucie pokonania własnych ograniczeń i oporów, z którymi panie wchodzą na matę. A to już pierwszy krok do skutecznej samoobrony: pokonanie własnej słabości – przyznaje W. Białowąs.
Akcję organizują Shiroikaj Judo Club, Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie, Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie oraz International Police Association. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Zapisy – Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, nr tel. 81 535 59 30. (w)