Kobiety rządzą

W gminie Żmudź kobiety prawie całkiem przejęły inicjatywę. Stoją na czele samorządu, wszystkich jednostek organizacyjnych i szkół. Do tego panie zrzeszają się w spółdzielnie, stowarzyszenia i odnoszą sukcesy…

Niedawno w gminie Żmudź urządzono „Jarmark Aktywności Kobiet”. Nazwa uroczystości nieprzypadkowa, bo panie w gminie Żmudź rzeczywiście należą do wyjątkowo aktywnych. W powiecie chełmskim trudno o bardziej sfeminizowany samorząd. Wójtem drugą kadencję jest Edyta Niezgoda. Rządzić pomagają jej sekretarz Michalina Cymborska i skarbnik Marta Mikołajczyk. To kobiety stoją też na czele wszystkich jednostek organizacyjnych gminy: Monika Łopuszańska – Urzędu Stanu Cywilnego; Jolanta Bureć – Ośrodka Pomocy Społecznej; Lidia Kogusiuk – Gminnego Centrum Kultury. Dyrektorką Szkoły Podstawowej oraz Publicznego Gimnazjum w Żmudzi są odpowiednio: Małgorzata Piątek i Halina Steczuk. Kierownikiem Środowiskowego Domu Samopomocy „Wrzos” jest Ewa Wrońska, która jednocześnie pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Żmudź. Blisko połowa składu Rady Gminy Żmudź to kobiety. Panie wiodą też prym w dziedzinie społecznej i kulturalnej. Prezesem prężnie działającej Spółdzielni Socjalnej „Dębowy Las” jest Katarzyna Olszacka. Same kobiety zasiadają w zarządzie Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, podobnie jak w zarządzie Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Żmudź. Nie tak dawno w gminie Żmudź powstało kolejne stowarzyszenie, które w zarządzie ma również same kobiety. To Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich „Dziarskie Wólczanki”, którego prezesem jest Elżbieta Wagner, radna gminy Żmudź. Ostatnio „Dziarskie Wólczanki” wywalczyły dotację na organizację „Dnia Sąsiada”, imprezy zaplanowanej na 10 lipca br. Spotkanie ma integrować mieszkańców gminy Żmudź. Taki sam cel przyświecał Krystynie Studzisz z Roztoki, która parę miesięcy temu utworzyła Koło Gospodyń Wiejskich, a teraz planuje otwarcie czytelni w wiejskiej świetlicy. Nie sposób nie wspomnieć o paniach z zespołu ludowego „Jarzębinki”, które od wielu lat propagują folklor i reprezentują gminę Żmudź na imprezach. Wójt Niezgoda nie kryje zadowolenia, że kobiety z jej gminy tak dobrze sprawdzają się w roli działaczek.
– W ostatnich latach rzeczywiście panie bardzo się zaktywizowały i wzięły sprawy w swoje ręce – mówi wójt Niezgoda. – Kobietom nie brakuje profesjonalizmu, a do tego mają bardzo gospodarskie podejście do wielu spraw. W wielu gminach to kobiety są sekretarzami i skarbnikami, a to bardzo odpowiedzialne stanowiska. Do współpracy potrzebujemy jednak mężczyzn. My, kobiety czasem zbyt emocjonalnie podchodzimy do różnych kwestii, mężczyźni te emocje łagodzą.
Kobiety w gminie Żmudź zostawiły niewielkie, ale bardzo ważne pole do popisu mężczyznom. Łukasz Burak to zastępca wójt Niezgody, który z powodzeniem pozyskuje unijne dotacje. Wójt Niezgoda chwali go za skuteczność. Z kolei Krzysztof Gawrjołek jest przewodniczącym Rady Gminy Żmudź. Na współpracę z nim wójt Niezgoda także nie może narzekać. (mo)