Kobiety z Fajsławic są aktywne!

Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet z Fajsławic jest pełne inwencji. Panie są zaradne, obrotne i wszędzie ich pełno. W dobrym tego słowa znaczeniu. Przed świętami wielkanocnymi reprezentowały gminę na zorganizowanych w regionie jarmarkach. Promowały ją także w programie telewizyjnym.


W Chełmie pod nazwą „Wspólnie dla Ukrainy” odbył się wielkanocny jarmark zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i Miasto Chełm. W gronie wystawców znalazły się Gminne Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet w Fajsławicach i lokalny przedsiębiorca, Flejmer Zakład Masarski.

Panie ze stowarzyszenia serwowały zupę chłopską fajsławicką, ćwikłę i świąteczne wypieki. Zakład Masarski natomiast częstował odwiedzających swojskimi mięsnymi produktami. Wyroby z Fajsławic smakowały m.in. europosłance Beacie Mazurek, członkowi zarządu województwa lubelskiego Zdzisławowi Szwedowi, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Ewie Szałachwiej. Aktywnym paniom w jarmarku towarzyszyli: wójt gminy Fajsławice Janusz Pędzisz oraz dyrektor GOK w Fajsławicach Wojciech Hus.

Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet z Fajsławic świąteczne przysmaki zaprezentowało również w Muzeum Wsi Lubelskiej, z okazji Niedzieli Palmowej. Wydarzenie, zorganizowane we współpracy z Oddziałem Terenowym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie, cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wśród wielu kół gospodyń wiejskich i wystawców z całego regionu, panie ze stowarzyszenia w Fajsławicach serwowały pyszne wielkanocne wypieki: baby i babeczki, serniki, mazurki, a także gorącą zupę pokrzywową, pierogi i krokiety z jajkiem oraz pieczarkami. Panie, które na świątecznych jarmarkach promowały gminę Fajsławice, miały także okazję opowiedzieć przed kamerami telewizji i na antenie radia o lokalnych tradycjach, zwyczajach i obrzędach wielkanocnych.

Z kolei w Wielki Czwartek panie ze Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet w Fajsławicach przyjęły zaproszenie do porannego programu „Między Wisłą i Bugiem” emitowanego na antenie TVP 3 Lublin. Krystyna Stefaniak z zespołu śpiewaczego „Fajsławianki” i Zofia Gieracz ze stowarzyszenia miały okazję opowiedzieć widzom, jakie tradycyjne potrawy przygotowuje się w gminie Fajsławice na wielkanocny stół. Panie zdradziły tajniki wyrabiania swojskich wędlin, przygotowywania prawdziwego chrzanu i ćwikły, które są najlepszym dodatkiem do tradycyjnej wędzonki, a także wypiekania lokalnego chleba na naturalnym zakwasie.

Zofia Gieracz zdradziła przepisy na udane świąteczne wypieki oparte na wielopokoleniowych recepturach – wielkanocną babę czy mazurka. Wszystkie potrawy i produkty, o których opowiadały gospodynie z Fajsławic, znalazły się w studiu na pięknie udekorowanym w stole, a następnie ze smakiem skonsumowane przez członków ekipy telewizyjnej. Krystyna Stefaniak, która nie tylko śpiewa w lokalnym zespole, ale również pisze teksty piosenek i wiersze, wykorzystała okazję i jeden z nich zaprezentowała na antenie programu. Była to premiera utworu, który jest staropolskim powitaniem:

Staropolskim obyczajem,
witam Was szynką i jajem.
Do tego kiełbaska z chrzanem
i torcik z marcepanem.
I kromeczka chlebka świeżego
i wódeczka do tego.
By się dobrze trawiło
i wesoło wszystkim było.
Żeby się rodzinka radowała,
bo przecież Wielkanoc nastała,
więc życzę wszystkim smacznego 
i miłego dnia świątecznego.

(s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here