Do kogo trafi sto tysięcy od IKEA?

Monika Kosińska (w pierwszym rzędzie), dyrektor sklepu IKEA Lublin, który jeszcze w tym roku zostanie otwarty przy Al. Spółdzielczości Pracy z uwagą przysłuchiwała się osobom prezentującym finałowe projekty

W ramach akcji IKEA „Projekt w sąsiedztwie” rozpoczęło się internetowe głosowanie, które ma wyłonić zwycięski projekt społeczny dla Lublina. Otwarte głosowanie na jedną spośród trzech koncepcji potrwa do 23 kwietnia. Najlepszy pomysł zostanie zrealizowany jeszcze w tym roku dzięki wsparciu IKEA Lublin.
Prezentacje trzech pomysłów na projekt społeczny odbyły się w ubiegłym tygodniu w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Był to już ostatni etap narad i spotkań z lublinianami w ramach procesu „Projekt w sąsiedztwie”. Ma on ma na celu wybór projektu najlepiej odpowiadającego na potrzeby mieszkańców Lublina, a następnie jego realizację.
„Projekt w sąsiedztwie” jest jednym z elementów budowania przez IKEA Lublin dobrosąsiedzkich relacji z mieszkańcami i tworzenia w mieście jeszcze lepszego życia na co dzień.
Składał się z kilku etapów. Pierwszym, rozpoczętym jeszcze w ubiegłym roku, było stworzenie Rady Sąsiedzkiej – grupy ponad dwudziestu zaangażowanych i aktywnych mieszkańców miasta, którzy służyli swoją wiedzą oraz doświadczeniem i doradzali IKEA.
Drugim etapem była seria spotkań roboczych, w trakcie których przedstawiciele IKEA, Instytutu na Rzecz Ekorozwoju – partnera akcji – oraz Rady Sąsiedzkiej dyskutowali nad potrzebami lublinian.
Kolejnym etapem, który odbył się na przełomie stycznia i lutego, był otwarty proces zbierania pomysłów na działania społeczne. Koncepcje zaprezentowane publiczności 29 marca to trzy najlepsze propozycje wybrane spośród łącznie dwudziestu ośmiu pomysłów, które spłynęły od mieszkańców Lublina. Teraz te trzy pomysły zostają poddane pod głosowaniu otwarte dla wszystkich mieszkańców, które prowadzone jest na stronie IKEA.pl/dlaLublina.
– Zapraszamy do głosowania wszystkich lublinian! Chcemy, by to właśnie oni demokratycznie, zadecydowali o prezencie – zwycięskim „Projekcie w sąsiedztwie” – który najlepiej trafia w ich potrzeby i marzenia, a którego realizację będzie wspierać IKEA Lublin – przekonuje Agata Czachórska, specjalista ds. komunikacji korporacyjnej IKEA Retail w Polsce.
Zgodnie z regulaminem głosowania każdy mieszkaniec Lublina, który ukończył 16. lat, może oddać jeden głos, wybierając jeden projekt. Głosowanie potrwa do 23 kwietnia.
Na początku miesiąca IKEA przygotuje również specjalne miejsce na Krakowskim Przedmieściu 55, w którym będzie można oddać swój głos bez konieczności posiadania dostępu do internetu.
Końcowymi etapami procesu wyboru prezentu będą: ogłoszenie zwycięskiego projektu i jego realizacja, na którą IKEA przeznaczy 100 tysięcy złotych.
– Każdy z przedstawionych dzisiaj projektów ma duży potencjał i jest warty realizacji. Każdy z nich pokazuje również, jak można zmienić sąsiedztwo na jeszcze lepsze zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Teraz decyzja należy do mieszkańców. Jesteśmy bardzo ciekawi, który projekt wybiorą. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia strony IKEA.pl/dlaLublina, zapoznania się z finałowymi projektami oraz oddania swojego głosu – mówi Monika Kosińska, dyrektor sklepu IKEA Lublin. KB

Cykel Lublin – Rower dla Lublina

Głównym celem projektu, zgłoszonego przez Krzysztofa Kowalika, jest zachęcanie do korzystania z ekologicznego środka transportu, jakim jest rower, dzięki poprawieniu umiejętności bezpiecznego poruszania się nim w ruchu ulicznym. Projekt zakłada przeprowadzenie zajęć edukacyjnych dla uczniów lubelskich szkół i warsztatów bezpiecznej jazdy rowerem dla mieszkańców. Uczestnicy zajęć otrzymają materiały edukacyjne, opaski odblaskowe i komplet oświetlenia rowerowego. By ułatwić uczniom parkowanie roweru, 100 bezpiecznych stojaków rowerowych zostanie zamontowanych przed lubelskimi szkołami. Cztery szkoły zostaną wyposażone w samoobsługowe stacje naprawy rowerów. Dodatkowo, dzięki realizacji projektu, rozbudowana zostanie wypożyczalnia rowerów.

Wspólna przestrzeń

Zgłoszona przez Kooperatywę Lubelską, ma być miejscem pełnym kuszących smaków i aromatów. To pracownia tętniąca życiem i energią. To kuchnia pełna zdrowych produktów, a także pomysłów i działań użytecznych dla wszystkich lublinian. To niekomercyjne miejsce spotkań, w którym będzie można rozwijać zainteresowania i realizować własne pomysły, a także uczestniczyć w warsztatach i wykładach z ekspertami dobrych praktyk społecznych i ekonomicznych. W ramach projektu w różnych miejscach Lublina organizowane będą również TuTargi, na których będzie można poznać lokalnych wytwórców i nabyć ich produkty. Autorzy chcą zorganizować także cykl warsztatów „Lubelskie smaki świata”.

Samodzielnia – Lubelska Przestrzeń Kreatywna.

Samodzielnia wyrasta z tęsknoty za pracami ręcznymi – mówił podczas prezentacji Piotr Skrzypczak, zgłaszający projekt. Wykreślanie, montowanie, skręcanie, szycie, tapicerowanie, piłowanie i wbijanie, malowanie, lutowanie, cięcie i wiercenie, drukowanie… Jednym zdaniem przestrzeń, gdzie będzie można bezkarnie próbować. Dzięki Samodzielni, kompleksowi dobrze wyposażonych pracowni: (przestrzeń projektowa, warsztat stolarski, mechaniczno-elektryczny, drukarski, krawiecki i dekoratorski), autorzy projektu chcą, by mieszkańcy i mieszkanki Lublina mogli w bardzo praktycznym działaniu uwolnić swoją kreatywność.