Kolejka po Mieszkanie Plus krótsza o połowę

Dobiegł końca pierwszy etap weryfikacji wniosków złożonych do programu „Mieszkanie Plus” w Świdniku. Kolejnym będzie sprawdzenie zdolności czynszowych przyszłych mieszkańców.


Nabór wniosków o przydział lokalu z rządowego programu „Mieszkanie Plus” w Świdniku ruszył 15 marca i trwał równo miesiąc. W tym czasie do Urzędu Miasta Świdnik wpłynęło 1035 wniosków. Składali je nie tylko mieszkańcy Świdnika, ale również okolicznych gmin i miast. Przez ostatnie dwa miesiące urzędnicy sprawdzali dostarczone do wniosków załączniki i potwierdzali przyznane przez generator punkty za tzw. kryteria społeczne. Na podstawie ilości przyznanych punktów sporządzono listę wniosków, które zostały zakwalifikowane do dalszego postępowania. W sumie jest ich 591, co oznacza, że prawie połowa wniosków została odrzucona.

– Część wnioskodawców sama się wycofała; sporo było wniosków wypełnionych błędnie albo nie uzupełniono ich o odpowiednie załączniki. Zdajemy sobie sprawę, że są zawiedzione osoby i oczywiście jest nam z tego powodu przykro. To zainteresowanie pokazuje, że warto było „wejść” w ten program i należałoby myśleć o kolejnych takich przedsięwzięciach – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika.

Kolejny etap przydziału mieszkań to weryfikacja zdolności finansowej na wybrany typ lokalu. Przeprowadzi ją inwestor, czyli spółka MDR. Badanie zdolności finansowej obejmuje weryfikację czynszową i weryfikację w BIG Info-Monitor, jeśli deklarowaliśmy kaucję w wysokości 3-krotności czynszu lub tylko weryfikację w BIG Info-Monitor przy deklaracji kaucji w wysokości 6-miesięcznego czynszu.

Co ważne, wskazanie we wniosku konkretnego lokalu (np. dwupokojowego) nie jest równoznaczne z gwarancją przyznania właśnie takiego lokalu. Osoby wpisane na listę najemców będą zapraszane do wyboru lokalu według kolejności na liście. Jako pierwsi będą wybierać ci, którzy otrzymali najwięcej punktów za kryteria społeczne (wniosek, który znalazł się na pierwszym miejscu listy ma 65 punktów).

W ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus” w Świdniku przy ul. gen. S. Roweckiego „Grota” powstały dwa trzypiętrowe bloki, które mieszczą 108 mieszkań. Ich średnia powierzchnia to 50 mkw. Najwięcej jest lokali 2- i 3-pokojowych, ale nie brakuje też kawalerek i mieszkań czteropokojowych o pow. ok. 70 mkw. Klucze do nowych mieszkań najemcy powinni otrzymać jesienią. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here