Kolejka po socjal?

Inflacja rośnie i drożyzna coraz bardziej daje się we znaki chełmianom. Lato sprzyja pracom dorywczym, ale jesienią i zimą kolejka po „socjal” może się wydłużyć. W Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Chełmie już widać wzrost zainteresowania świadczeniami rodzinnymi.

Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 15,6 proc. (przy wzroście cen towarów – o 16,9 proc. i usług – o 11,7 proc.). Według wyliczeń GUS w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,5 proc. (w tym usług – o 1,2 proc. i towarów – o 0,3 proc.).

Inflacja szybuje, a mieszkańcy Chełma odczuwają to coraz dotkliwiej, bo przecież statystyczny chełmianin wciąż zarabia mniej niż średnia krajowa. Na razie mamy lato, a – jak podkreślają urzędnicy – to sezon prac dorywczych. Normą jest, że o tej porze roku mniej osób rejestruje się w pośredniakach i mniej osób ustawia się w kolejce w ośrodkach pomocy społecznej. Urzędnicy większego zainteresowania świadczeniami spodziewają się jesienią.

– Obserwujemy wzrost zainteresowania świadczeniami rodzinnymi i tak jest rok do roku – mówi Anna Szalast, dyrektor MOPR w Chełmie. – Jeszcze nie wiadomo, jaka będzie sytuacja w przypadku świadczeń z zakresu pomocy społecznej. Trudno to ocenić. (mo)