Kolejna fucha dla byłego wójta i senatora

Lucjan Cichosz, kiedyś wójt gminy Żółkiewka, potem senator i poseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, został członkiem rady nadzorczej spółki PGE Dystrybucja. O nominacji dowiedział się od… dziennikarzy. Kilka dni później objął też posadę prezesa Stadniny Koni w Janowie Podlaskim.

– Zaskoczył mnie pan, bo dziś dopiero zobaczyłem, że mam jakieś zaproszenie. Nie wiedziałem, że mnie wybrali. Teraz już wiem. Nie byłem jeszcze na żadnym posiedzeniu rady – powiedział Lucjan Cichosz w rozmowie z portalem internetowym onet.pl. 31 sierpnia rada do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych (w której zasiada m.in. prezes rady ministrów) pozytywnie zaopiniowała kandydaturę właśnie Lucjana Cichosza na członka rady nadzorczej PGE Dystrybucja. Były senator i poseł PiS-u został powołany na to stanowisko 4 września.

Onet zapytał też Cichosza o to, czy posiada odpowiednie kompetencje, by zasiadać w radzie nadzorczej państwowej spółki zajmującej się energetyką. – Zdałem państwowy egzamin z nadzoru nad spółkami skarbu państwa. Byłem członkiem i przewodniczącym rady nadzorczej Zamojskich Zakładów Zbożowych. Jakieś doświadczenie z zarządzania mieniem skarbu państwa jest – cytuje Cichosza Onet. Portal dodaje, że w 2018 r. siedmioro ówczesnych członków rady nadzorczej PGE Dystrybucja otrzymywało rocznie po 53 tys. zł brutto, czyli ok. 4,4 tys. zł miesięcznie.

Na tym jednak nie koniec. W piątek, 11 września, okazało się, że Cichosz pokieruje Stadniną Koni w Janowie Podlaskim. Zastąpił na stanowisku prezesa Marka Gawlika. Ponoć Cichosz zrezygnował jednocześnie z zasiadania w radzie nadzorczej PGE Dystrybucja, choć w niedzielę, 13 września, jego nazwisko wciąż widniało na stronie internetowej spółki. Z byłym senatorem próbowaliśmy się skontaktować, ale nie odbierał telefonu.

Lucjan Cichosz pochodzi z Antoniówki w gminie Gorzków. W 1976 r. ukończył studia na Wydziale Weterynaryjnym Akademii Rolniczej w Lublinie. Od 1976 do 1990 pracował jako ordynator, a następnie jako kierownik w państwowych zakładach leczenia zwierząt w Gorzkowie i Żółkiewce. Od 1990 do 1999 prowadził prywatną lecznicę dla zwierząt. Od 2002 do 2006 kierował biurem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krasnymstawie. Działał w Polskim Stronnictwie Ludowym.

W wyborach parlamentarnych w 2001 z listy PSL bez powodzenia kandydował do sejmu. W latach 1990-1998 pełnił funkcję radnego i przez jedną kadencję przewodniczącego rady gminy w Żółkiewce. Przez następne lata zajmował stanowisko radnego i wicestarosty powiatu krasnostawskiego, a od 2006 do 2007 był wójtem Żółkiewki. Przystąpił do Stronnictwa „Piast”, zasiadał w radzie politycznej tej partii. W 2006 r. stanął także na czele Związku Zawodowego Rolników „Ojczyzna”.

W 2016 r. został przewodniczącym rady nadzorczej Zamojskich Zakładów Zbożowych, członkiem zarządu spółki Małopolska Hodowla Roślin oraz kierownikiem Stada Ogierów w Białce. W 2019 r. przyjął mandat poselski po Beacie Mazurek, która dostała się do Europarlamentu. W wyborach w tym samym roku nie uzyskał poselskiej reelekcji. (i)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here