Kolejne laptopy dla świdnickich uczniów

Świdnik przystąpił do drugiej edycji rządowego programu „Zdalna Szkoła Plus”. Jeszcze w maju do uczniów powinny trafić kolejne laptopy ułatwiające im naukę na odległość.

Program „Zdalna Szkoła Plus” został uruchomiony przez Ministerstwo Cyfryzacji po zamknięciu w połowie marca wszystkich szkół i wprowadzeniu zdalnego nauczania. Dzięki niemu do uczniów, którzy mieli problem z dostępem do niezbędnego do nauki online sprzętu, już w kwietniu trafiło kilkadziesiąt tysięcy sztuk laptopów i tabletów. W ramach I edycji Świdnik otrzymał maksymalną, dostępną pulę pieniędzy, czyli 100 tysięcy złotych, które zostały przeznaczone na zakup 40 zestawów laptopów, słuchawek oraz toreb. Sprzęt już trafił do uczniów.

Teraz resort ogłosił drugą edycję programu. Jego budżet to ponad 182 mln zł, z czego ponad 14 mln zł to kwota zarezerwowana dla województwa lubelskiego o czym poinformował w ubiegły piątek na briefingu zorganizowanym przed świdnickim magistratem wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Tym razem wparcie jest przeznaczone wyłącznie dla gmin oraz dla uczniów z rodzin wielodzietnych. Świdnicki ratusz tym razem wnioskuje o 130 tysięcy złotych. Pieniędzy powinno wystarczy za zakup 33 laptopów z oprogramowaniem i dostępem do Internetu. Sprzęt powinien trafić do uczniów jeszcze w tym miesiącu.

– Rządowe wsparcie pozwoliło nam jeszcze lepiej otoczyć opieką naszych uczniów. Kształcenie na odległość to ogromny wysiłek i wyzwanie – zarówno dla nauczycieli, jak i dla uczniów. Z takich programów warto korzystać. Samorządy – zwłaszcza w tak trudnym czasie – potrzebują dodatkowego wsparcia ze strony rządu – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

Kiedy e-lekcje nie będą już potrzebne, sprzęt zakupiony w ramach programu wróci do szkół, gdzie będzie wykorzystywany przez uczniów i nauczycieli. Jak informuje świdnicki ratusz, dzięki aktywnym działaniom szkół i samorządu 100 proc. uczniów uczy się zdalnie, a średnio 90 proc. z nich ma dostęp do wideorelacji, czyli najbardziej efektywnej formy nauczania przez internet. (w)