Kolejne podejście pod budowę żłobka

Urząd Miasta Świdnik ponownie składa wniosek o dotację z programu Maluch Plus na budowę żłobka przy ul. Klonowej. Dofinansowanie, które miasto uzyskało na ten cel w tym roku, przepadło, bo nie znalazł się wykonawca, który podjąłby się realizacji tak dużego przedsięwzięcia do końca roku. Tym razem ma być inaczej.


Do budowy żłobka przy ul. Klonowej (na miejskiej działce pomiędzy ulicami Kasperka a Kopera) ratusz przymierza się od kilku lat. Na początku tego roku wydawało się, że plany w końcu zostaną zrealizowane. Miasto pozyskało z rządowego programu „Maluch Plus” dofinansowanie w wysokości 3,3 mln zł (całkowity koszt inwestycji skalkulowano na ok. 7 mln zł) i ogłosiło przetarg na wyłonienie wykonawcy.

Postępowanie jednak trzeba było unieważnić, bo żadna z firm nie zdecydowała się podjąć wyzwania wykonania inwestycji do końca 2019 roku, a taki był warunek przekazania dotacji. W maju władze miasta zdecydowały, że w tej sytuacji budowę placówki przesuną na przyszły rok, a w międzyczasie przeprojektują planowany obiekt na bardziej energooszczędny i nowoczesny, ponownie wystąpią o dotację z programu Maluch Plus na 2020 rok, a wykonawcy inwestycji zaczną szukać jeszcze w tym roku.

– Obecnie aktualizujemy projekt budowy i prawdopodobnie będzie on gotowy w grudniu, po czym ogłosimy przetarg na budowę – mówi Marcin Dmowski, wiceburmistrz Świdnika ds. inwestycji i rozwoju – Żłobek niezmiennie planujemy na 150 dzieci, ale chcemy wybudować go w technologii modułowej, gdyż taka metoda dobrze sprawdza się w innych miastach, a sama budowa obiektu jest o wiele szybsza, a co za tym idzie, tym razem żłobek bez problemu mógłby powstać do końca przyszłego roku. Do tego będzie on ekologiczny i energooszczędny.

Kto otrzyma dotację w przyszłorocznej edycji Malucha Plus, rozstrzygnie się w lutym. Dofinansowanie dla Świdnika jest pewne niemal na sto procent. Placówka przy ul. Klonowej ma całkowicie rozwiązać problem braku miejsc w świdnickich żłobkach. Obecnie w Świdniku działają dwa publiczne żłobki i cztery prywatne. Oferują łącznie ok. 155 miejsc, a potrzebnych jest ok. 140-150 więcej, czyli dokładnie tyle, ile ma być w placówce przy ul. Klonowej.

JN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here