Kolejni mieszkańcy bez wody

Mieszkańcy Surhowa, Surhowa Kolonii i Łukaszówki odetchnęli z ulgą, strach padł za to na zamieszkujących Drewniki i Zastawie. Tym razem to oni nie mają dostępu do wody pitnej.

Kilka tygodni temu Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Krasnymstawie ogłosił, że wyniki badań jakości wody z wodociągu zaopatrującego mieszkańców Surhowa, Surhowa Kolonii i Łukaszówki w gminie Kraśniczyn są dobre. – Woda jest przydatna do spożycia przez ludzi – ogłosiła Monika Brzyszko, powiatowy inspektor sanitarny. „Ponadnormatywną wartość parametrów mikrobiologicznych” w wodociągu w Surhowie stwierdzono 23 sierpnia.

Sanepid ogłosił wówczas, że mieszkańcy wspomnianych trzech wsi bieżącej wody mogą używać w zasadzie jedynie do spłukiwania w toalecie. Przez jakiś czas nie tylko nie mogli jej pić, ale nawet myć nią warzyw czy owoców. Na wysokości zadania stanęła gmina i miejscowi strażacy, którzy dostarczali mieszkańcom czystą wodę.

Gehenna skończyła się ostatecznie w pierwszej połowie września, ale na kolejne zatrucie wody na terenie gminy Kraśniczyn długo nie trzeba było czekać. 14 października zamojski sanepid ogłosił, że wyniki analiz próbek wody pobranej z wodociągu w Majdanie Surhowskim, wykazały obecność bakterii z grupy coli. – Woda nie nadaje się do spożycia – ogłosił urząd gminy w Skierbieszowie. Traf chciał, że z wodociągu tego korzystają mieszkańcy dwóch wsi w gminie Kraśniczyn – Drewnik i Zalesia.

– Gmina podjęła działania naprawcze zmierzające do uzdatnienia wody przez przeprowadzenie dezynfekcji, stosując do tego podchloran sodu, w związku z tym może nastąpić zmiana zapachu, smaku i barwy wody. Po wykonaniu dezynfekcji wykonane będzie płukanie sieci i urządzeń wodociągowych – dowiadujemy się. W piątek, 15 października, do Drewnik i Zastawia, trafiła czysta woda butelkowana. Akcję zorganizowały gmina Kraśniczyn, a także OSP z Kraśniczyna. Utrudnienia mogą potrwać kilka dni. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here