Kolejny kandydat na kandydata

Czy Polskie Stronnictwo Ludowe w nadchodzących wyborach samorządowych będzie miało swojego kandydata na burmistrza Świdnika? Dariusz Kołodziejczyk, starosta świdnicki i członek Zarządu Wojewódzkiego PSL, nie wyklucza takiej opcji. Najchętniej w tej roli widziałby Aleksandra Czechowskiego, pełnomocnika marszałka do spraw młodzieży.

Burmistrz Świdnika Waldemar Jakson już kilka tygodni temu zapowiedział, że będzie startował w jesiennych wyborach samorządowych. Z kim przyjdzie mu konkurować? Wymieniane są nazwiska Jakuba Osiny ze Świdnik Wspólna Sprawa i Waldemara Białowąsa z PO, choć pojawiły się także pogłoski o potencjalnym starcie radnego Jerzego Irsaka (więcej na ten temat w artykule „Kandydat z kapelusza?” w poprzednim wydaniu naszej gazety).

Niewykluczone, że swojego kandydata na burmistrzach w wyborach samorządowych zechce wystawić również PSL. W tej roli Dariusz Kołodziejczyk, starosta świdnicki i członek ZW PSL, widziałby Aleksandra Czechowskiego, na co dzień pracownika Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie i pełnomocnika marszałka do spraw młodzieży, a prywatnie syna Leszka Czechowskiego, członka Zarządu Powiatu Świdnickiego.

– O ile by się zgodził, byłby świetnym kandydatem – uważa D. Kołodziejczyk. – To młody ambitny, człowiek, pochodzący ze Świdnika. Ma już spore doświadczenie w samorządzie. Dobrze wspiera i organizuje misje gospodarcze marszałka, zna się na funduszach unijnych, biegle posługuje się trzema językami obcymi. Zaznaczę, że jest osobą bezpartyjną. Taki kandydat to byłaby zupełnie inna jakość dla Świdnika. Gdyby zgodził się kandydować, na pewno miałby poparcie PSL.

Start A. Czchowskiego w wyborach na burmistrzach to na razie wstępna koncepcja, ale, jak zaznacza D. Kołodziejczyk, na pewno będzie z nim na ten temat rozmawiał.

– Na razie nie powiedział „tak”, ale nie powiedział też „nie”. Być może będę rozmawiał ze swoimi koalicjantami w radzie o tym kandydacie. Uważam, że to taka osoba, która mogłaby pogodzić wszystkich z obecnej opozycji. Taki kandydat to „powiew świeżości” dla miasta. Pytanie tylko czy mieszkańcy są na to gotowi – kończy starosta.

Jak nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, o tym czy, PSL zechce wystawić swojego kandydata, czy wesprze reprezentanta innego ugrupowania, zdecydować ma także rozmowa z burmistrzem Waldemarem Jaksonem, jaką w najbliższym czasie zamierza odbyć starosta Kołodziejczyk. (w)