Kolejny milion na obywatelskie pomysły

Pierwszy w Świdniku bibliobox, Świdnicka Noc Kultury, turnieje piłki nożnej, zajęcia terapeutyczne dla dzieci i młodzieży, koncerty u św. Kingi, czipowanie psów i kotów i jedyny projekt inwestycyjny: „Ogród wśród motyli” – to niektóre z 15 propozycji zgłoszonych do tegorocznej, szóstej już, edycji Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego, które zostały zakwalifikowane do głosowania w ramach tegorocznego, VI Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego. Jego wyniki poznamy pod koniec października. Do podziału, jak zwykle, jest okrągły milion złotych.

W ubiegłym tygodniu zakończył się etap weryfikacji i oceny wniosków złożonych do tegorocznego budżetu obywatelskiego. W sumie zgłoszono 20 projektów. Cztery z nich odrzucono z przyczyn merytorycznych, a jeden został wycofany przez autorów, co oznacza, że świdniczanie będą mogli wybierać spośród 15 propozycji. Oto one:

Świdnickie Euro ‘2021 – projekt zakłada zorganizowanie turnieju piłki nożnej na boisku Orlik przy SP nr 5 z udziałem amatorskich drużyn sześcioosobowych w czterech kategoriach wiekowych: do lat 18, 18-35 lat, 35+ oraz dziewcząt. Drużyny uczestniczące w zawodach oprócz swojej własnej nazwy wylosują sobie nazwę państwa – uczestnika rozgrywanych w tym samym czasie Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Koszt realizacji – 11 tys. zł.

Dajmy im szansę- zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin – to projekt dla osób wymagających specjalistycznej pomocy w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, emocjonalnych, społecznych, pogłębionych stanem pandemii Covid-19. Obejmuje zajęcia terapeutyczne indywidualne i grupowe dla dzieci i młodzieży, terapię rodzin. Koszt 70 tys. zł.

Na dobry początek VI – projekt skierowany do dzieci ze Świdnika zmagających się z rożnego rodzaju dysfunkcjami czy niepełnosprawnościami i przejawiających zaburzenia integracji sensorycznej. Celem głównym projektu jest poprawa funkcjonowania najmłodszych mieszkańców miasta w życiu codziennym poprzez objecie ich indywidualna diagnozą i terapią. Koszt 70 tys. zł.

Ogród wśród motyli – to projekt zakładający rewitalizację nieużywanego od wielu lat boiska między ul. Norwida a Okulickiego i przekształcenie tego terenu w ogród zgodnie z zasadami tworzenia parków kieszonkowych. Ideą projektu jest stworzenie przestrzeni ogólnodostępnej z miejscami do siedzenia (drewniane siedziska i leżaki zachęcające do odpoczywania w tym miejscu) oraz pełną infrastrukturą (kosze na śmieci, oświetlenie, stojaki dla rowerów). Dodatkowo, nasadzenie specjalnych odmian kwiatów i krzewów oraz ustawienie domków dla owadów, co będzie dodatkowym walorem tego miejsca. Koszt 200 tys. zł.

Muzyczne wieczory u św. Kingi (III edycja) – cykl darmowych koncertów w wykonaniu znanych polskich artystów skierowany do wszystkich mieszkańców Świdnika. Celem projektu jest promowanie kultury muzycznej, zwłaszcza piosenek z dobrym, wartościowym tekstem. Koszt 70 tys. zł.

Mały Świat IV – celem projektu jest objęcie wsparciem najmłodszych mieszkańców naszego miasta – w wieku od 2 do 8 lat – borykających się z różnego rodzaju problemami utrudniającymi normalne funkcjonowanie, a w szczególności z zaburzeniami mowy. Jego realizacja zapewni dostęp do indywidualnej lub grupowej terapii logopedycznej i pedagogicznej. Koszt 70 tys. zł.

Na ludowo u św. Kingi – Koncert Zespołu Mazowsze – to projekt, który ma na celu przybliżenie twórczości najbardziej znanych zespołów promujących muzykę ludową, kulturę i polskie tradycje. Koszt 70 tys. zł.

Bibliobox 24/7 – projekt zakłada wyposażenie świdnickiej biblioteki w książkomat, usytuowany w „Zaułku Poetów”, ułatwiający całodobowy odbiór zamówionych zbiorów bibliotecznych. Bibliobox działa na zasadzie paczkomatu i umożliwi wypożyczanie książek o każdej porze. Użytkownicy, którzy nie mogą odwiedzić biblioteki w godzinach jej pracy, mogą skorzystać z tej usługi. Koszt przedsięwzięcia to ok. 160 tys. zł.

Pomagajka IV – specjalistyczny projekt przeznaczony dla dzieci wymagających diagnozy, terapii dysleksji i innych trudności, konsultacji z fizjoterapii, pomocy psychologa. Głównym celem jest rozpoznawanie, zrozumienie i rozwiązanie problemów utrudniających codzienne funkcjonowanie dziecka w domu rodzinnym, przedszkolu, szkole. Koszt 70 tys. zł.

Świdnicka Noc Kultury – to festiwal, który będzie trwał tylko przez jedną noc. Podczas tej jednej nocy popatrzymy na świat oczami artystów i mieszkańców, którzy wejdą w dialog z przestrzenią miejską Świdnika i zmienia jej wizerunek, tworząc instalacje i obiekty artystyczne w miejscach, niepodejrzewanych o taki potencjał. Koszt 68 tys. zł.

Piłkarska amatorska branżowa Liga Orlikowa- liga piłki nożnej rozgrywana od kwietnia do czerwca 2021 r. na boisku Orlik. W rywalizacji wezmą udział amatorskie drużyny sześcioosobowe z różnych branż m.in. samorządowcy, urzędnicy, nauczyciele, trenerzy, strażacy, policjanci, handlowcy, rolnicy, vip-y, księża, dziennikarze czy informatycy. Koszt 10 tys. zł.

Oswoić kulturę – cykl koncertów edukacyjnych skierowanych do uczniów szkół podstawowych w Świdniku w celu zapoznania ich z polską muzyką narodową, strojami, tańcami oraz prezentacja instrumentów muzycznych. Koszt 44 tys. zł.

Plenerowe potańcówki miejskie – cykl 10 koncertów w muszli koncertowej MCUS. Potańcówki Miejskie adresowane są do wszystkich aktywnych mieszkańców i stanowią znakomitą okazję do wspólnej zabawy przy muzycznych przebojach z dawnych lat. Podczas tej niecodziennej zabawy pod gołym niebem można posłuchać przedwojennych piosenek i pouczyć się zapomnianych tańców takich jak fokstrot czy polka. Koszt – 70 tys. zł.

Coolturalna biblioteka – cykl wydarzeń literackich, muzycznych i filmowych dla mieszkańców Świdnika. Ich celem jest oderwanie od świata komercji i zaprezentowanie dorobku ludzi pióra, filmu i muzyki. Wydarzenia są tak zaplanowane, aby każdy mieszkaniec znalazł coś dla siebie – rodzice z dziećmi, młodzi i dorośli. Tematyka niektórych spotkań będzie dotykać ważnym momentów z historii miasta. Koszt – ok 37 tys. zł.

Sterylizacja, kastracja i czipowanie psów i kotów właścicielskich – program zakłada darmowe sterylizacje, kastracje i czipowanie psów i kotów z terenu miasta Świdnik. Pozwala to wspomóc właścicieli zwierząt w opiece weterynaryjnej. Program ma na celu również zmniejszanie bezdomności zwierząt. Koszt ok 47 tys. zł.

Urzędnicy przypominają, że do 7 października wnioskodawcy mają czas na promocję swoich projektów. Zaś 8 października rozpocznie się głosowanie, które potrwa do 21 października. Głosować będzie można tradycyjnie lub za pomocą internetu. Listę projektów zakwalifikowanych do realizacji poznamy najpóźniej 30 października. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here