Kolejny milion na obywatelskie pomysły

Pierwszy w Świdniku bibliobox, Świdnicka Noc Kultury, turnieje piłki nożnej, zajęcia terapeutyczne dla dzieci i młodzieży, koncerty u św. Kingi, czipowanie psów i kotów i jedyny projekt inwestycyjny: „Ogród wśród motyli” – to niektóre z 15 propozycji zgłoszonych do tegorocznej, szóstej już, edycji Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego, które zostały zakwalifikowane do głosowania w ramach tegorocznego, VI Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego. Jego wyniki poznamy pod koniec października. Do podziału, jak zwykle, jest okrągły milion złotych.

W ubiegłym tygodniu zakończył się etap weryfikacji i oceny wniosków złożonych do tegorocznego budżetu obywatelskiego. W sumie zgłoszono 20 projektów. Cztery z nich odrzucono z przyczyn merytorycznych, a jeden został wycofany przez autorów, co oznacza, że świdniczanie będą mogli wybierać spośród 15 propozycji. Oto one:

Świdnickie Euro ‘2021 – projekt zakłada zorganizowanie turnieju piłki nożnej na boisku Orlik przy SP nr 5 z udziałem amatorskich drużyn sześcioosobowych w czterech kategoriach wiekowych: do lat 18, 18-35 lat, 35+ oraz dziewcząt. Drużyny uczestniczące w zawodach oprócz swojej własnej nazwy wylosują sobie nazwę państwa – uczestnika rozgrywanych w tym samym czasie Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Koszt realizacji – 11 tys. zł.

Dajmy im szansę- zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin – to projekt dla osób wymagających specjalistycznej pomocy w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, emocjonalnych, społecznych, pogłębionych stanem pandemii Covid-19. Obejmuje zajęcia terapeutyczne indywidualne i grupowe dla dzieci i młodzieży, terapię rodzin. Koszt 70 tys. zł.

Na dobry początek VI – projekt skierowany do dzieci ze Świdnika zmagających się z rożnego rodzaju dysfunkcjami czy niepełnosprawnościami i przejawiających zaburzenia integracji sensorycznej. Celem głównym projektu jest poprawa funkcjonowania najmłodszych mieszkańców miasta w życiu codziennym poprzez objecie ich indywidualna diagnozą i terapią. Koszt 70 tys. zł.

Ogród wśród motyli – to projekt zakładający rewitalizację nieużywanego od wielu lat boiska między ul. Norwida a Okulickiego i przekształcenie tego terenu w ogród zgodnie z zasadami tworzenia parków kieszonkowych. Ideą projektu jest stworzenie przestrzeni ogólnodostępnej z miejscami do siedzenia (drewniane siedziska i leżaki zachęcające do odpoczywania w tym miejscu) oraz pełną infrastrukturą (kosze na śmieci, oświetlenie, stojaki dla rowerów). Dodatkowo, nasadzenie specjalnych odmian kwiatów i krzewów oraz ustawienie domków dla owadów, co będzie dodatkowym walorem tego miejsca. Koszt 200 tys. zł.

Muzyczne wieczory u św. Kingi (III edycja) – cykl darmowych koncertów w wykonaniu znanych polskich artystów skierowany do wszystkich mieszkańców Świdnika. Celem projektu jest promowanie kultury muzycznej, zwłaszcza piosenek z dobrym, wartościowym tekstem. Koszt 70 tys. zł.

Mały Świat IV – celem projektu jest objęcie wsparciem najmłodszych mieszkańców naszego miasta – w wieku od 2 do 8 lat – borykających się z różnego rodzaju problemami utrudniającymi normalne funkcjonowanie, a w szczególności z zaburzeniami mowy. Jego realizacja zapewni dostęp do indywidualnej lub grupowej terapii logopedycznej i pedagogicznej. Koszt 70 tys. zł.

Na ludowo u św. Kingi – Koncert Zespołu Mazowsze – to projekt, który ma na celu przybliżenie twórczości najbardziej znanych zespołów promujących muzykę ludową, kulturę i polskie tradycje. Koszt 70 tys. zł.

Bibliobox 24/7 – projekt zakłada wyposażenie świdnickiej biblioteki w książkomat, usytuowany w „Zaułku Poetów”, ułatwiający całodobowy odbiór zamówionych zbiorów bibliotecznych. Bibliobox działa na zasadzie paczkomatu i umożliwi wypożyczanie książek o każdej porze. Użytkownicy, którzy nie mogą odwiedzić biblioteki w godzinach jej pracy, mogą skorzystać z tej usługi. Koszt przedsięwzięcia to ok. 160 tys. zł.

Pomagajka IV – specjalistyczny projekt przeznaczony dla dzieci wymagających diagnozy, terapii dysleksji i innych trudności, konsultacji z fizjoterapii, pomocy psychologa. Głównym celem jest rozpoznawanie, zrozumienie i rozwiązanie problemów utrudniających codzienne funkcjonowanie dziecka w domu rodzinnym, przedszkolu, szkole. Koszt 70 tys. zł.

Świdnicka Noc Kultury – to festiwal, który będzie trwał tylko przez jedną noc. Podczas tej jednej nocy popatrzymy na świat oczami artystów i mieszkańców, którzy wejdą w dialog z przestrzenią miejską Świdnika i zmienia jej wizerunek, tworząc instalacje i obiekty artystyczne w miejscach, niepodejrzewanych o taki potencjał. Koszt 68 tys. zł.

Piłkarska amatorska branżowa Liga Orlikowa- liga piłki nożnej rozgrywana od kwietnia do czerwca 2021 r. na boisku Orlik. W rywalizacji wezmą udział amatorskie drużyny sześcioosobowe z różnych branż m.in. samorządowcy, urzędnicy, nauczyciele, trenerzy, strażacy, policjanci, handlowcy, rolnicy, vip-y, księża, dziennikarze czy informatycy. Koszt 10 tys. zł.

Oswoić kulturę – cykl koncertów edukacyjnych skierowanych do uczniów szkół podstawowych w Świdniku w celu zapoznania ich z polską muzyką narodową, strojami, tańcami oraz prezentacja instrumentów muzycznych. Koszt 44 tys. zł.

Plenerowe potańcówki miejskie – cykl 10 koncertów w muszli koncertowej MCUS. Potańcówki Miejskie adresowane są do wszystkich aktywnych mieszkańców i stanowią znakomitą okazję do wspólnej zabawy przy muzycznych przebojach z dawnych lat. Podczas tej niecodziennej zabawy pod gołym niebem można posłuchać przedwojennych piosenek i pouczyć się zapomnianych tańców takich jak fokstrot czy polka. Koszt – 70 tys. zł.

Coolturalna biblioteka – cykl wydarzeń literackich, muzycznych i filmowych dla mieszkańców Świdnika. Ich celem jest oderwanie od świata komercji i zaprezentowanie dorobku ludzi pióra, filmu i muzyki. Wydarzenia są tak zaplanowane, aby każdy mieszkaniec znalazł coś dla siebie – rodzice z dziećmi, młodzi i dorośli. Tematyka niektórych spotkań będzie dotykać ważnym momentów z historii miasta. Koszt – ok 37 tys. zł.

Sterylizacja, kastracja i czipowanie psów i kotów właścicielskich – program zakłada darmowe sterylizacje, kastracje i czipowanie psów i kotów z terenu miasta Świdnik. Pozwala to wspomóc właścicieli zwierząt w opiece weterynaryjnej. Program ma na celu również zmniejszanie bezdomności zwierząt. Koszt ok 47 tys. zł.

Urzędnicy przypominają, że do 7 października wnioskodawcy mają czas na promocję swoich projektów. Zaś 8 października rozpocznie się głosowanie, które potrwa do 21 października. Głosować będzie można tradycyjnie lub za pomocą internetu. Listę projektów zakwalifikowanych do realizacji poznamy najpóźniej 30 października. (w)