Kolektor dostał przyspieszenia

Mieli ruszyć na wiosnę, ale wystartowali już teraz. Mowa o kontynuacji budowy w Świdniku kolektora wód deszczowych. W tym roku prace pochłoną 3,6 mln zł. – Na tym jednak nie koniec. Jesienią tego roku ogłosimy przetarg na dokończenie całego kolektora. Tym razem będzie chodziło o inwestycję wartą ponad 20 mln zł – słyszymy z ratusza.


Prace rozpoczęły się w okolicach dawnego wysypiska śmieci w sąsiedztwie ul. Krępieckiej. W tym miejscu zostanie wybudowany ok. 258-metrowy odcinek kanalizacji deszczowej, który będzie przebiegał również przy ul. Kusocińskiego.
– Prace obejmą też nieco ponad 470-metrowy fragment kolektora w rejonie ul. Spadochroniarzy i Wyszyńskiego – informuje Karol Łukasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Świdnik.
Budowa kolektora wód deszczowych trwa w Świdniku od kilku lat. Inwestycja została podzielona na etapy ze względu na finanse – budowa całego systemu została wyceniona na około 40 mln zł. Kilka odcinków udało się wykonać już wcześniej, ale brakowało pieniędzy na budowę całości, tym bardziej, że do wykonania zostały najkosztowniejsze elementy.
W połowie ubiegłego roku okazało się, że inwestycję czeka przyspieszenie, bo ratusz pozyskał unijne dofinansowanie na kolektor – blisko 30 mln zł.
– Do wybudowania zostały nam elementy najbardziej kosztowne, na które bez dofinansowania być może w ogóle nie byłoby nas stać. Na początku powstanie zbiornik retencyjny, później oczyszczalnia odprowadzanych wód, a na koniec dobudujemy brakujące nitki samego kolektora – wyjaśnia Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika. Zgodnie z planami urzędników przetarg na dokończenie całego systemu odprowadzania wód deszczowych zostanie ogłoszony jesienią tego roku, natomiast cały kolektor ma być gotowy w połowie 2020 roku. W ramach wielomilionowej inwestycji związanej z rozbudową systemu oczyszczania i odprowadzania wód deszczowych opracowany zostanie również „Plan adaptacji do zmian klimatu”. Dokument ten odpowie, na jakie zagrożenia związane ze zmianą klimatu jest narażone nasze miasto i jak się do nich przygotować.
Do przygotowania raportu zgłosiło się aż dwanaście firm z całej Polski. Ostatecznie jego wykonawcą została firma EKOD z Myszyńca, która przygotuje go za blisko 45 tys. zł. (opr. mg)