Kolektor pod Kusocińskiego

Właśnie ruszyła budowa kolejnego odcinka systemu odprowadzania wód deszczowych. Na system mający chronić mieszkańców przed zalewaniem gmina Świdnik wydała już grube miliony, ale do zakończenia wszystkich prac potrzeba jeszcze ok. 30 mln zł.
Problem z zalewaniem bloków i garaży podczas ulewnych deszczy w Świdniku jest znany od lat. Dotyczy on zwłaszcza budynków położonych w okolicy ul. Wiśniowej i Głogowej, czyli na os. Brzeziny. Kilkakrotnie w tej okolicy doszło do sporych podtopień. Zalane zostały piwnice, garaże, a nawet pozostawione na parkingach samochody. Rozwiązaniem jest budowa systemu kanalizacyjnego, przeznaczonego do odprowadzania wód deszczowych. Po zalaniach sprzed kilku lat mieszkańcy osiedla apelowali o rozpoczęcie inwestycji na sesji rady miasta. Decyzja o budowie zapadła, ale przedstawiciele władz miejskich od razu tłumaczyli, że zadanie podzielą na etapy przede wszystkim ze względu na jego ogromne koszty. Zostały one wyliczone wstępnie na ok. 40 mln zł.
W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się budowa kolejnego już odcinka kolektora. Rury zostaną położone pod ulicą Kusocińskiego. Inwestycja będzie kosztowała ponad 625 tys. zł. Mimo iż jest to już kolejny rok, w którym ratusz inwestuje w kolektor, nie oznacza to, że widać już koniec budowy całego systemu.
– Do zamknięcia całości brakuje nam oczyszczalni i zbiornika retencyjnego – mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika. – Na ich wykonanie potrzeba jeszcze ok. 30 mln zł.
Prawdopodobnie ostatnią i najdroższą część inwestycji gmina będzie musiała sfinansować z własnych środków.
– Obawiamy się, że na takie zadanie będzie bardzo ciężko pozyskać unijne pieniądze. Z naszych informacji wynika że środków na kanalizację deszczową będzie mało i w pierwszej kolejności mają trafić do miast wojewódzkich – dodaje Michał Piotrowicz.
Przedstawiciele ratusza przewidują, że całość inwestycji może zakończyć się w ciągu najbliższych 5 lat.
Co do tej pory udało się zrobić?
Budowa kolektora wód deszczowych ruszyła na dobre w 2012 roku. Wówczas za ok. 1 mln zł powstał odcinek systemu kanalizacyjnego w rejonie os. Brzeziny I. Rok później władze miejskie zdecydowały o wybudowaniu zbiornika retencyjnego i studni chłonnych przy ul. Głogowej. Inwestycja została wyceniona na 209 tys. zł. W 2014 roku na os. Brzeziny powstała kolejna nitka kolektora. Tym razem ratusz zapłacił za nią blisko 1,2 mln zł. Również w minionym roku na budowę systemu odprowadzenia wód deszczowych zapisano w budżecie 1 mln zł. Inwestycja była prowadzona w okolicy ul. Kusocińskiego i wzdłuż ogrodzenia Zespołu Szkół nr 2. (kal