Kolonia Leszczany zniknie

Trwają konsultacje społeczne w sprawie ujednolicenia nazewnictwa miejscowości w gminie Żmudź. Nazwy Kolonia Leszczany, Leszczany I i Leszczany II zastąpi jedna nazwa miejscowości – Leszczany.

Sołectwo Leszczany obejmuje miejscowości: Leszczany Kolonia, Leszczany I i Leszczany II. Takie nazwy figurują w urzędowych ewidencjach. W praktyce mieszkańcy tych wsi posługują się nazwą „Leszczany”. Niejednolite nazewnictwo powoduje zamieszanie. Zdarza się, że przyjezdni lub kurierzy mają problem, aby trafić do adresata. Mieszkańcy domagali się uporządkowania tej kwestii, a urzędnicy wyszli naprzeciw ich oczekiwaniom.
– Trwają konsultacje społeczne w sprawie zniesienia urzędowej nazwy Leszczany Kolonia – mówi Michalina Cymborska, sekretarz gminy Żmudź. – Miejscowość Leszczany Kolonia leży pomiędzy obrębami geodezyjnymi Leszczany I i Leszczany II, które w obecnym stanie nie stanowią urzędowych nazw miejscowości. To zaszłości pozostałe po scalaniu gruntów w latach 70. ubiegłego wieku. Leszczany I i II nie stykają się ze sobą terytorialnie i pewnie dlatego pośrodku powstała Kolonia Leszczany. Dążymy do tego, aby obowiązywała jedna nazwa – „Leszczany”.

Konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie trwają od 28 czerwca br. Dotąd nikt nie zgłosił uwag i wszyscy zgadzają się, że uporządkowanie nazewnictwa jest konieczne. W najbliższym czasie radni podejmą uchwałę, niezbędną, aby zmiany weszły w życie.
Wbrew pozorom problemy z oznakowaniem miejscowości z „Kolonią” w nazwie, może przysporzyć nie lada kłopotów, a nawet przyczynić się do tragedii. Jakiś czas temu pisaliśmy w „Nowym Tygodniu” o tym, że przez kiepsko rozmieszczone tablice z nazwami miejscowości Pobołowice i Kolonia Pobołowice załoga karetki miała problem z dotarciem do umierającego pacjenta. Mieszkańcy wskazywali, że tablice wprowadzają w błąd, bo nie wszyscy wiedzą, gdzie zaczynają się Pobołowice, a gdzie Kolonia Pobołowice.
Na ostatniej sesji rady Gminy Żmudź radni znieśli nazwę Kolonia Żmudź. Wchłonęła ją Żmudź, gdzie dodatkowo wprowadzono nazwy ulic. (mo)