Kolorowe lato w mieście

Wakacje w mieście nie muszą być nudne – zapewnia MDK w Chełmie – i zachęca najmłodszych do wspólnej zabawy. W ramach programu „Kolorowe lato w mieście” w poniedziałek 11 lipca o godz. 10 zaprasza na zawody „Badmintona o Puchar Lodów”, które odbędą się na orliku przy ZSE i III LO (ul. Sienkiewicza). Również w poniedziałek o godz.

10 w sali lustrzanej MDK odbędą się warsztaty „Gaz do dechy”, podczas których dzieci będą miały okazję „potrenować” sterowanie modeli samochodów. We wtorek 12 lipca o godz. 10 i o godz. 11 wystartują „Kolorowe wiatraczki”, czyli plastyczne zajęcia plenerowe przy MDK. W środę 13 lipca na najmłodszych czeka wycieczka do Poleskiego Parku Narodowego. W programie m.in. zwiedzanie Muzeum PPN, Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego, oraz ścieżki przyrodniczej „Dąb Dominik”. W czwartek 14 lipca o godz. 10 przy skwerze księcia Daniela na dzieci czeka średniowieczny piknik z Lusią. A w piątek 15 lipca o godz. 10 w MDK odbędą się warsztaty studyjne. – Zapraszamy do wzięcia w nich udziału młodzież od 15 lat, mającą coś wspólnego z graniem na jakimkolwiek instrumencie – mówią organizatorzy. Zapisy na wszystkie zajęcia oraz wycieczkę w sekretariacie MDK, ul. Pocztowa 41. Atrakcje zaplanowane na kolejne wakacyjne tygodnie w kolejnych numerach.

Repertuar Kina Zorza

11 lipca: godz. 14 – Gdzie jest Dory? 2D dubbing, godz. 16:15 – Gdzie jest Dory? 3D dubbing, godz. 18.30 – Dzień Niepodległości: Odrodzenie 2D napisy, godz. 21 – Tarzan: Legenda 2D napisy
12 lipca: godz. 14 – Gdzie jest Dory? 3D dubbing, godz. 16.15 – Gdzie jest Dory? 2D dubbing, godz. 18.30 – Tarzan: Legenda 3D dubbing, godz. 20.30, godz. Dzień Niepodległości: Odrodzenie 2D napisy
13 lipca: godz. 14 – Gdzie jest Dory? 2D dubbing, godz. 16.15 – Gdzie jest Dory? 3D dubbing, godz. 18.30 – Dzień Niepodległości: Odrodzenie 2D napisy, godz. 21 – Tarzan: Legenda 2D napisy
14 lipca: godz. 14 – Gdzie jest Dory? 3D dubbing, godz. 16.15 – Gdzie jest Dory? 2D dubbing, godz. 18.30 – Tarzan: Legenda 3D dubbing, godz. 20.30 – Dzień Niepodległości: Odrodzenie 2D napisy
15 lipca: godz. 14 – Gdzie jest Dory? 3D dubbing, godz. 16.15 – Tini: Nowe życie Violetty 2D dubbing, godz. 18.15 – Piknik z niedźwiedziami, godz. 20:30 – Przyjaźń czy kochanie?
16 lipca: godz. 12 – Gdzie jest Dory? 2D dubbing, godz. 14.15 – Tini: Nowe życie Violetty 2D dubbing, godz. 16.15 – Piknik z niedźwiedziami, godz. 18.30 – Przyjaźń czy kochanie?, godz. 20.30 – Kosmos
17 lipca: godz. 12 – Gdzie jest Dory? 3D dubbing, godz. 14.15 – Piknik z niedźwiedziami, godz. 16.30 – Tini: Nowe życie Violetty 2D dubbing, godz. 18.30 – Kosmos, godz. 20.30 – Przyjaźń czy kochanie?

Rysunek i malarstwo Adama Puławskiego

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę Adama Puławskiego „Rysunek i malarstwo”. Jak mówi sam autor, rysunkiem zajmuje się od młodości. – Staram się uwiecznić postacie najbliższych i przyjaciół. Stosuję różne techniki. Kocham kreskę, plamę no i kolor, więc sięgam też po farby – mówi. Prace Adama Puławskiego, które zostaną zaprezentowane w ChBP powstawały na przestrzeni wielu lat. Zobaczymy te stworzone niedawno, jak i te z lat młodości. Wystawę można oglądać do końca sierpnia.

Wakacje teatralne

Trwa kolejna edycja uwielbianych przez najmłodszych Chełmskich Wakacji Teatralnych. W sobotę 16 lipca o godz. 17 na Pl. Łuczkowskiego z przedstawieniem „Jak to w rodzinie” wystąpi Teatr Vasca z Torunia. W razie deszczu spektakl odbędzie się
w SP nr 10 przy ul. Reformackiej 13.

Dni Jakuba Wędrowycza

Pod koniec lipca (22-24.07), jak co roku, do Wojsławic zjadą miłośnicy prozy Andrzeja Pilipiuka i wykreowanej przez niego postaci – Jakuba Wędrowycza. Organizowane nieprzerwanie od 2006 roku Dni Jakuba Wędrowycza, to interdyscyplinarna impreza kulturalna o profilu związanym z szeroko pojętą fantastyką, poświęcona literaturze, grom i sztuce, głównie o tematyce fantastycznej. Co roku odwiedza ją kilku literatów, w tym wspomniany Andrzej Pilipiuk. Podczas trzech dni imprezy będzie miało miejsce ponad 50 wydarzeń. Będą to: spotkania autorskie, prelekcje popularnonaukowe, panele dyskusyjne, konkursy i turnieje, gry terenowe, rozgrywki w gry planszowe i wiele innych. Szczegółowe informacje, w kolejnych numerach Nowego Tygodnia. Organizatorem DJW jest Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki Cytadela Syriusza.

Festiwal Kolory Muzyki

Dni Chełma przez ostatnie lata były sztampowe i bardziej kojarzyły się z piciem piwa na deptaku niż dobrą zabawą. Władze miasta postanowiły to zmienić i zaproponować mieszkańcom inne wydarzenie – Festiwal Kolory Muzyki. Impreza ma dotyczyć nie jednego, a trzech weekendów, i na pewno nie zabraknie na niej muzyki. W znacznie szerszym wydaniu.
Pierwszego dnia festiwalu, w piątek 22 lipca, o godz. 19 na scenie wystąpi prawdziwa chełmska legenda sceny rockowej – zespół Rdza. Po nim przed publicznością pojawi się grupa Trabanda, a następnie niezwykle popularny zespół Enej, którego utwory takie jak np. „Symetryczno-Liryczna”, „Kamień z napisem LOVE” czy „Tak smakuje życie” stale goszczą na antenach ogólnopolskich rozgłośni radiowych. Kolejnego dnia, w sobotę 23 lipca, o godz. 19 wystąpią 4 Pory Roq – chełmski zespół założony w 1993 roku, który jest laureatem wielu nagród na festiwalach i przeglądach. Tego samego dnia na scenie zobaczymy również jednego z najbardziej znanych polskich wykonawców muzyki country – grupę Babsztyl.
Kolejny weekend to spotkanie z muzyką pop-rock, blues i reggae. 29 lipca na scenie zobaczymy zespół Mister & Mister, a także Kamila Bednarka – obecnie najbardziej rozchwytywanego wykonawcy na polskiej scenie reggae. Sobota 30 lipca to z kolei uczta dla bluesmanów. Zobaczymy legendę chełmskiego świata muzyki – niedawno reaktywowany zespół Nienasycenie, a także grupę Nocna zmiana bluesa – znany w całej Polsce zespół, który od prawie 35 lat udowadnia, że „blues zawsze wygrywa”.

Ostatnia odsłona festiwalu rozpocznie się 5 sierpnia. Będzie to dzień dla miłośników disco polo z udziałem jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów tego gatunku muzyki – Zenka Martyniuka i zespołu Akcent. W piątkowy wieczór na scenie pojawi się również znany już chełmskiej publiczności zespół Ricco. W sobotni, i zarazem ostatni dzień Festiwalu Kolory Muzyki, scenę na placu Łuczkowskiego opanuje hip-hop. Pierwszy z koncertów należeć będzie do artystów związanych z wytwórnią easymonday records. Na scenie pojawią się: Łabędź, Kinga Pędzińska oraz Kajson X Davidek. Ostatnim wykonawcą będzie zaś Zeus – jeden z najpopularniejszych polskich raperów i hip-hopowych producentów muzycznych.

Wakacje w bibliotece

Wakacyjne atrakcje dla najmłodszych przygotowała także Chełmska Biblioteka Publiczna. W poniedziałek 11 lipca o godz. 10 zaprasza do filii przy ul. Zachodniej 31 na warsztaty „Zostań małym naukowcem”. W środę 13 lipca w sali widowiskowej ChBP wyświetlone będą dwa seanse: o godz. 10 bajka animowana dla najmłodszych, a o godz. 13 film z cyklu kino wielkiej przygody. Również w środę w filii przy ul. 11 Listopada 4 o godz. 10 dla najmłodszych odbędzie się czytanie książki „Kubuś Puchatek”. W czwartek 14 lipca o godz. 11 w czytelni dla dzieci w ChBP „Planszomania”, czyli intelektualne rozgrywki. A w piątek 15 lipca w filii przy ul. Nadrzecznej 5 o godz. 10 „Bohaterowie z komiksów”, czyli malowanie kredą na asfalcie.

KidArt zaprasza na wystawę

Malowanie akwarelą, lepienie z gliny, czy filcowanie form przestrzennych z wełny – to tylko nieliczne z technik, z których korzystały dzieci z pracowni plastycznej KidArt MDK podczas tworzenia swojej wystawy. – Praca z nowym materiałem dała dzieciom nieograniczone możliwości, rozwijała wyobraźnię i zdolności manualne, a także kształciła cierpliwość – mówią opiekunowie grupy. Efekty ich starań można obejrzeć w Małej Galerii Przedszkolaka w PM nr 13 przy ul. Połanieckiej 5 w Chełmie.

Kino letnie pod gwiazdami

We wszystkie lipcowe i sierpniowe czwartki ChDK zaprasza na dziedziniec Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Podwalnej na Kino letnie pod gwiazdami. W ten najbliższy 14 lipca wyświetlony zostanie film Królowie lata, o trzech nastolatkach, którzy w akcie buntu postanawiają wyprowadzić się do wybudowanego przez nich samych domu w lesie. W kolejne tygodnie na ekranach zobaczymy: Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, Faceci od kuchni, Babadook, Co nas kręci, co nas podnieca, Heartbreaker. Licencja na uwodzenie oraz Soul Kitchen.

Indiańskie inspiracje w twórczości Longina Jana Okonia

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę „Indiańskie inspiracje w twórczości Longina Jana Okonia”. Wybitny chełmski pisarz i poeta, członek Związku Literatów Polskich, zasłużony regionalista jest m.in. autorem cyklu poczytnych powieści o tematyce indiańskiej. Kultura Indian interesowała autora „Legend chełmskich” już od wczesnej młodości. Wynikiem tej fascynacji są nie tylko utwory literackie, ale także bogata kolekcja różnych przedmiotów związanych z rdzennymi mieszkańcami Ameryki Północnej. Część z nich będzie można obejrzeć w chełmskiej książnicy. Prezentowane będą m.in.: oryginalne indiańskie fajki, tomahawk, części tradycyjnych strojów, rzeźby, okładki książek, fotosy z filmów o Winnetou, serie znaczków pocztowych oraz fotografie i reprodukcje obrazów inspirowanych kulturą Indian. Wyeksponowane zostaną także rękopisy i maszynopisy indiańskich powieści pisarza. Ekspozycję można oglądać od 1 lipca do 31 sierpnia br. w małej galerii (hol budynku ChBP, ul. Partyzantów 40). (opr. mg)