Komendant apeluje o latarnie, radna o mandaty

– Na parkingu przy zalewie w Horodysku jest ciemno, proszę rozważyć kwestię oświetlenia – stwierdził podczas sesji Rady Gminy Leśniowice Sławomir Buczek, komendant Komisariatu Policji w Żmudzi. Radni też mieli postulaty do policjantów. – Zacznijcie karać pieszych bez odblasków – zachęcała mundurowych radna Bożena Poźniak.

Na czwartkowej sesji Sławomir Buczek, komendant Komisariatu Policji w Żmudzi, omawiał stan bezpieczeństwa w gminie Leśniowice. Przedstawił statystyki, podkreślił wysoką wykrywalność przestępstw. Zwrócił uwagę, że imprezy urządzane przy zbiorniku wodnym „Maczuły” w Horodysku przebiegały raczej spokojnie, ale niepokoi go brak oświetlenia na parkingu przed zalewem. Komendant Buczek zasugerował, że obrazy z monitoringu zamontowanego nad zbiornikiem na niewiele się zdadzą, bo nie zidentyfikuje się na nich ewentualnych sprawców przestępstw dokonywanych na nieoświetlonym parkingu.Stwierdził, że policjanci, obserwując parking z ustawionego dalej radiowozu, nie są w stanie wypatrzyć, czy nie dzieje się tam coś złego.

– Tam, gdzie ciemno – tam niebezpiecznie. Stąd moja prośba, aby pochylić się nad kwestią oświetlenia parkingu – mówił komendant Buczek.

Wójt Wiesław Radzięciak postulatu nie skomentował.

Do dzieła, policjo! Zacznijcie karać

Były też postulaty radnych pod adresem policjantów. Apelowali o dodatkowe patrole w Sielcu. Radna Bożena Poźniak stwierdziła też, że już pora, aby „policjanci przeszli do czynu” i zaczęli karać mandatami tych, którzy chodzą po drogach bez odblasków.

– Czas zacząć działać z pieszymi, którzy nie noszą odblasków. Nie wystarczy ich pouczać, trzeba karać, bo to najskuteczniejszy bat. Do dzieła! – zachęcała radna Poźniak. – Widzę, jak piesi chodzą bez odblasków, stwarzając zagrożenie. Zbliża się jesień i szybciej będzie zapadał zmrok.

Komendant Buczek zapewniał, że policjanci już dawno karzą mandatami za brak odblasków. Zapowiedział, że takie gadżety będą rozdawane wkrótce dzieciom.
Szef komisariatu w Żmudzi przedstawił statystyki policyjne. Wynika z nich, że w 2017 r. mundurowi odnotowali 41 przestępstw. Ten rok zapowiada się mniej spokojnie, bo w pierwszym półroczu 2018 r. było już 40 przestępstw. Przybyło spraw alimentacyjnych, ale policjanci zwracają uwagę, że odnotowano mniej przypadków znęcania się nad rodziną.

Według nich świadczy to o skutecznym działaniu członków tzw. zespołu interdyscyplinarnego. Udzielają oni wsparcia rodzinom, gdzie dochodzi do przemocy domowej, zakładają tzw. niebieskie karty. Odkąd zespół działa do organów ścigania wpływa mniej jest zawiadomień o przypadkach znęcania się w rodzinach z gminy Leśniowice.

Co ze świniami?

Emocje podczas sesji wzbudził też temat afrykańskiego pomoru świń: – Świnie mają po 180 kilogramów i więcej, a nie możemy ich ubić!To się nie mieści w głowie. Przecież nie mają ASF. Powinniśmy wykorzystać ich mięso, a nie czekać aż zachorują i wtedy oddać do utylizacji – mówili radni. (mo)