Kompostowanie daje ulgę

Świdniczanie nie wyrzucający bioodpadów do ogólnodostępnych pojemników będą płacić mniej za śmieci

Właściciele domów jednorodzinnych w Świdniku już mogą składać w ratuszu deklaracje, że bioodpady będą zagospodarowywać we własnym zakresie. Dzięki temu będą płacić 4 zł mniej od osoby za wywóz śmieci.


Na czerwcowej sesji Rada Miasta Świdnik przyjęła uchwałę w myśl której, mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą płacić mniej za wywóz odpadów. Już nie 25, a 21 zł od osoby zapłacą ci właściciele posesji, którzy zobowiążą się, że będą zagospodarowywać bioodpady we własnym zakresie.

Z szacunków ratusza wynika, że takich gospodarstw może być nawet 700. Od początku sierpnia ratusz przyjmuje deklaracje w tej sprawie. Informacja o kompostowaniu zostanie niezwłocznie wprowadzona do systemu, dzięki czemu już w kolejnym miesiącu takie osoby będą płacić mniej za wywóz śmieci. Miasto planuje wyposażyć je również w kompostowniki.

– Na podstawie zebranych deklaracji od mieszkańców dowiemy się, jakie jest na nie zapotrzebowanie. Wówczas ogłosimy przetarg na ich zakup i będziemy rozdawać mieszkańcom – mówią urzędnicy.

Jednak zdaniem niektórych świdniczan 4 zł to znikoma obniżka. Jeszcze podczas czerwcowej sesji radny Waldemar Białowąs (KO) pytał na jakiej podstawie wyliczono kwotę 21 zł i zawracał uwagę, że świdniczanie płacą za śmieci najdrożej w województwie, a obniżka o 4 zł, to biorąc pod uwagę stawki za odbiór odpadów, jakie obowiązują np. w Chełmie czy Zamościu, jest niewielka.

Urzędnicy tłumaczyli, że zastosowano najwyższą możliwą obniżkę, jaką dopuszcza ustawa, a kwota 4 zł w przypadku większych rodzin przełoży się na wymierne oszczędności. (w)