Kompostowniki na tapecie

Do końca listopada gmina musi złożyć wniosek o pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na zakup kompostowników dla mieszkańców, bo taką wolę jak dotąd wyraziła zdecydowana większość na zebraniach wiejskich. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kompostowniki trafią do domów zaraz po dopełnieniu wszelkich formalności, czyli… do czerwca przyszłego roku.

Po dotychczasowych zebraniach wiejskich wszystko wskazuje na to, że pomysł gminy na zaopatrzenie ludzi w kompostowniki, zamiast wydania im brązowych pojemników na tzw. odpady bio, jest już niemal przesądzony.
– Jak dotąd większość wyraziła taką chęć na zebraniach w sołectwach. Informacje o tym, czy mieszkańcy posiadają oraz czy chcą otrzymać kompostowniki, będą też zbierane podczas odbierania pojemników na szkło. Te, 3800 sztuk po 120 litrów, zostaną wydane mieszkańcom do końca grudnia – mówi Mirosław Mysiak, kierownik referatu rolnictwa Urzędu Gminy Chełm.
Do końca listopada gmina musi zatem złożyć wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o udzielenie pożyczki na ich zakup. Dokument jest przygotowywany. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, po wydaniu decyzji oraz ogłoszeniu i rozstrzygnięciu przetargu na dostawę kompostowniki trafią do mieszkańców. – Zakładamy, że zostaną rozdane do końca pierwszego półrocza 2018 roku – mówi kierownik referatu rolnictwa.
Niewykluczone, że formalności uda się dopełnić wcześniej. Urzędnikom zależy na czasie, bo zmiany w segregacji wchodzą od nowego roku. Od stycznia do niebieskiego pojemnika na odpady mają trafiać opakowania z papieru i tektury, ulotki, gazety, zeszyty. Do żółtego – plastikowe butelki, kapsle i nakrętki, foliowe torebki czy kartony po mleku/soku, opakowania po kosmetykach i środkach czystości, etc. Do zielonego szkło, a do brązowego tzw. odpady bio (resztki owoców, warzyw, odpady ogrodowe, filtry do kawy, torebki herbaty, resztki chleba, skorupki od jajek itd.).
Co miesiąc w gminie produkowanych jest średnio do 250 ton śmieci. Zdaniem władz gminy kompostowanie zdecydowanie zmniejszy ilość odpadów. (pc)