Komu mieszkanie, komu?…

W Świdniku rozgorzała dyskusja dotycząca kryteriów przyznawania lokali w dwóch blokach budowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus przy ul. gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Radny Marcin Magier ogłosił na portalu społecznościowym swoje propozycje. Ruszyła burza wpisów. Jedni zwracają uwagę na dyskryminację dzieci niepełnosprawnych, inni chcą, żeby mieszkania plus otrzymali tylko pracujący, jeszcze inni nie chcą, żeby nadmiernie faworyzować rodziny wielodzietne, itd.

Na ponadhektarowej miejskiej działce przy ul. Gen. S. Roweckiego „Grota” powstaną dwa, trzypiętrowe bloki. Znajdzie się w nich 108 mieszkań o średniej pow. 50 mkw. Najwięcej będzie lokali dwu– i trzypokojowych, ale będą również kawalerki i mieszkania czteropokojowe. Osiedle zaprojektowane przez pracownię architektoniczną Stelmach i Partnerzy wybuduje firma API sp. z o.o.

Symbolicznego wbicia pierwszej łopaty pod budowę dokonano w październiku zeszłego roku.

– Wykonawca z końcem grudnia wszedł na teren budowy i go ogrodził. Budowa już się rozpoczęła. Niedawno rozmawiałem z kierownikiem budowy i ustaliśmy szczegóły. Aktualnie trwają prace związane z fundamentami. Jednocześnie miasto będzie budować drogę dojazdową do nowych bloków, czyli ulicę gen. Roweckiego, na co pozyskaliśmy dofinansowanie z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Obecnie można dojechać w te okolice drogą z płyt od strony ul. Krępieckiej – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza ds. inwestycji i rozwoju.

Mieszkania Plus, to mieszkania na wynajem z niższym od komercyjnego czynszem lub na wynajem z opcją dojścia do własności. O szczegółowych kryteriach przyznania mieszkania i najmu decydują samorządy. Przy tworzeniu kryteriów, mogą brać pod uwagę liczba dzieci lub poziom dochodów przyszłych najemców.

Najemcy mieszkań powinni spełniać dwa kryteria: nie posiadać na własność mieszkania lub innej nieruchomości oraz mieć możliwość terminowego opłacania czynszu. W parze z programem „Mieszkanie Plus” idzie program dopłat „Mieszkanie na Start”, z którego mogą skorzystać osoby, których nie stać na opłacanie czynszu. Przez 15 lat państwo dopłaca lokatorom do czynszu w zależności od wielkości mieszkania i liczebności rodziny od 400 do 600 zł.

Koncepcję kryteriów przyznawania rządowych mieszkań kilka dni temu przedstawił radny miejski Marcin Magier (Klub Burmistrza Waldemara Jaksona) – patrz grafika obok.

– Kryteria zaproponowane przeze mnie to jedynie wstępna propozycja, a ostateczny kształt uchwały zostanie podjęty przez Radę Miasta Świdnik w drodze głosowania. Moja propozycja zostanie poddana konsultacjom społecznym z mieszkańcami i wszelkie uwagi można zgłaszać pod adresem emaliowym: radny.magier@gmail.com. Propozycja wraz ze zmianami zaproponowanymi przez mieszkańców zostanie przedstawiona burmistrzowi i pozostałym radnym – mówi Marcin Magier.

Do tematu wrócimy. JN

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here