To nie komunikacja, to raczej loteria

W zasadzie tylko autobusy MPK jeżdżą na trasie Świdnik – Lublin zgodnie z rozkładem jazdy. Większość prywatnych busów jeździ jak chce, bo na przystankach trudno znaleźć ich rozkłady jazdy, a tych, które można znaleźć na stronie urzędu marszałkowskiego, jak mówią sami busiarze, z którymi rozmawialiśmy, mało kto przestrzega. Jak to zmienić? Pasażerowi muszą zgłaszać przypadki braków rozkładów jazdy i ich nieprzestrzegania do urzędu marszałkowskiego.
– To jedyny sposób, aby wymusić na przewoźnikach poprawę jakości usług – przekonuje Beata Górka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.
Dotychczas, zdaniem mieszkańców, jakość ta pozostawia wiele do życzenia.
– W tej chwili jedynymi pewnymi są lubelskie linie miejskie. W ich przypadku, owszem zdarza się, że autobus się spóźni, ale wiadomo, że przyjedzie – mówi Mateusz Zubrzycki ze Świdnika. – Jeśli chodzi o pozostałe busy, to nawet nie zadaję sobie trudu, żeby szukać rozkładu na przystankach, bo nawet jeśli jest, to i tak kierowcy się go raczej nie trzymają.
Efekt? Mieszkańcy Świdnika i okolic okupują przystanki z nadzieją, że transport w końcu przyjedzie. – Ostatnio, w sobotę czekałem ponad 40 minut – mówi Remigiusz Bielecki ze Świdnika.
Rzeczniczka urzędu marszałkowskiego przypomina, że przewoźnik ma absolutny obowiązek wywieszenia aktualnego rozkładu jazdy. – Jeśli tego nie zrobi, możemy nałożyć na niego karę finansową, a nawet odebrać zezwolenie. Tyle tylko, że musimy o tym wiedzieć. Sami przeprowadzamy kontrole przystanków co jakiś czas. O wiele łatwiej jest jednak, kiedy informację otrzymamy bezpośrednio od mieszkańca. Wtedy od razu interweniujemy – zapewnia Beata Górka. Przypomina jednocześnie, że skarga, aby była rozpatrzona, musi być podpisana. Zastrzega jednak, że urząd gwarantuje pełną anonimowość i nie ujawnia źródła.
Co w sytuacji, kiedy mieszkaniec nie zna konkretów, czyli np. jaki przewoźnik nie wykonał swojego kursu i o której powinien być na przystanku. – Można się z nami skontaktować i postaramy się ustalić, jaki przewoźnik nie dopilnował swoich obowiązków – mówi pani rzecznik. (mg)

Jak powinny jeździć busy?

Na naszej stronie internetowej www.nowytydzien.pl zamieszczamy zatwierdzony przez urząd marszałkowski i aktualnie obowiązujący rozkład jazdy busów na trasach wojewódzkich. Można na nim sprawdzić, o której godzinie i jaki przewoźnik powinien odjeżdżać z danego przestanku. Jeśli nie przyjeżdża i ta sytuacja powtarza się regularnie, trzeba zgłosić to urzędnikom marszałka. To chyba jedyny sposób, by ukrócić przewozową samowolkę i wyegzekwować przestrzeganie rozkładów jazdy.

ROZKŁAD JAZDY BUSÓW NA TRASACH WOJEWÓDZKICH tutaj.