Komunikacja szyta na miarę

Świdnik jako jedno z czterech miast został wybrany do udziału w „Hackathonie dla Miast”. W ramach tego projektu programiści z całej Polskim będą szukać rozwiązań, które pozwolą, uczynić komunikację i infrastrukturę w Świdniku bardziej przyjazną mieszkańcom.

Pandemia Covid-19 postawiła samorządy przed wieloma wyzwaniami w obszarach edukacji, zdrowia, bezpieczeństwa, czy też w zakresie działalności samych urzędów. Dlatego Polski Fundusz Rozwoju oraz GovTech Polska połączyły siły, aby wesprzeć lokalne społeczności w walce z kryzysem organizując „Hackathon dla Miast”, w ramach którego najzdolniejsi programiści z całej Polski poszukają rozwiązań problemów i zagadnień zgłoszonych przez różne samorządy.

W sumie swoje wyzwania do „Hackathonu dla Miast” zgłosiło 30 miast, a specjalna komisja wyłoniła cztery najciekawsze. Wśród nich jest również to zaproponowane przez Urząd Miasta Świdnik. Chodzi o analizę ruchu miejskiego, w celu pozyskania danych do rozwoju infrastruktury publicznej.

– Chcemy wykorzystać bazy danych, np. dane sieci komórkowych o mobilności oraz nasz monitoring, tak by lepiej zarządzać infrastrukturą. Chodzi m.in. o komunikację miejską, o to którędy najlepiej „puszczać” autobusy i w jakich godzinach. Te dane będą istotne również do planowania inwestycji drogowych, chodników, czy dróg dla rowerów; abyśmy planując je, mieli narzędzie z konkretnymi danymi. Mamy nadzieję, że to się uda – mówi wiceburmistrz Świdnika, Marcin Dmowski.

To już drugi raz, kiedy Urząd Miasta Świdnik korzysta z takiego rozwiązania. Dzięki udziałowi w projekcie GovTech Polska udało się stworzyć aplikację, która porównując różne bazy danych, pomaga wyłapać osoby niepłacące za śmieci. Dziś z tego rozwiązania korzystają także inne samorządy. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here