Koncert życzeń

Dyrekcja Dolna domaga się pilnej modernizacji al. Marszałka Piłsudskiego, mieszkańcy osiedla Kościuszki chcą natomiast budowy od podstaw ul. Wiercieńskiego. Rady osiedla składają wnioski do budżetu miasta na 2019 rok. Mają na to czas do 15 września br.

Na Dyrekcji Dolnej rozpoczęła się przebudowa ul. Kolejowej. Na tę inwestycję mieszkańcy czekali kilkanaście lat. W tym roku drogowcy wymienią asfalt na odcinku od nowego ronda przy Obłońskiej i Zielnej aż do skrzyżowania Kolejowej ze Starościńską. W kolejnym przebudują następny odcinek do placu dworcowego. Mieszkańcy zauważyli, że inwestycja nie obejmuje chodników. Na zebraniu rady osiedla zaznaczyli, że chodniki również wymagają pilnego remontu.

Mieszkańcy Dyrekcji Dolnej jako priorytetową inwestycję do przyszłorocznego budżetu zgłosili modernizację alei Marszałka Piłsudskiego, ze ścieżką rowerową i sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniu z ul. Wołyńską. Domagają się też zagospodarowania terenu między Szkołą Podstawową nr 1, a Chełmskim Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie przy ul. Jedność. – Chodzi nam o to, by powstało tam miejsce do wypoczynku, ale również by na części wybudować miejsca parkingowe – mówi Sebastian Bielecki, przewodniczący rady osiedla Dyrekcja Dolna.

Mieszkańcy do budżetu zgłosili też budowę sali gimnastycznej oraz pełnowymiarowego boiska do piłki ręcznej przy Szkole Podstawowej nr 1, a także parkingu przy ul. Śląskiej. Podczas zebrania rozmawiano też na dość ważny na Dyrekcji Dolnej temat. Mianowicie chodzi o starsze osoby, którym przeszkadzają bawiące się na osiedlowych placach dzieci. – Z sygnałów rodziców wynika, że starsi ludzie dość często dzwonią do straży miejskiej i skarżą się, że dzieci biegają po zieleńcach, że są hałaśliwe. Straż nie interweniuje, bo nie ma zakazu zabawy na trawnikach – mówi przewodniczący Bielecki.

W ubiegłym tygodniu obradowała też rada osiedla Kościuszki. Najpierw jej przewodnicząca Elżbieta Kaszak i członkowie rady podziękowali Agacie Fisz, prezydent Chełma, za zrealizowane w tym roku inwestycje. – Było ich sporo i wszystkie dość ważne dla naszych mieszkańców – podkreśla E. Kaszak. – Przebudowany został parking i wjazd do żłobka „Chełmskie Niedźwiadki”, powstał tam też plac manewrowy. Jest nowy chodnik przy Połanieckiej, dokończono przebudowę ul. Wojsławickiej wzdłuż cmentarza, zakupiono i zamontowano lampy solarne w al. 3 Maja, zmodernizowano wjazd z ul. Połanieckiej do Przedszkola Miejskiego nr 13. To tylko niektóre inwestycje, zrealizowane już w 2018 roku.

Do przyszłorocznego budżetu mieszkańcy osiedla Kościuszki jako priorytetowe zadanie zgłosili budowę od podstaw ul. Wiercieńskiego wraz z pełną infrastrukturą podziemną, a także chodnikami. Był też wniosek o remont ul. Rejtana, na odcinku między ul. Mościckiego a Wojsławicką. Kolejne zgłoszone przedsięwzięcie dotyczy remontu parkingu nieopodal parku międzyosiedlowego, przy blokach Połaniecka 2 i 4. Mieszkańcy za pilne uznali również modernizację wjazdu do obiektów sportowych przy Szkole Podstawowej nr 8 a także remont nawierzchni i zagospodarowanie terenu między budynkami dawnych zakładów obuwia, a ul. Słoneczną.

W bieżącym tygodniu odbędą się kolejne zebrania rad osiedli. 11 września w Przedszkolu Miejskim nr 15 odbędzie się zebranie rady osiedla Słoneczne. 12 września w sali konferencyjnej MPGK zbiorą się mieszkańcy osiedla Cementownia, 13 września w Szkole Podstawowej nr 7 spotkają się mieszkańcy osiedla Zachód, a w Szkole Podstawowej nr 4 osiedla Działki, natomiast 14 września w Szkole Podstawowej nr 3 odbędzie się zebranie rady osiedla Rejowiecka. Początek wszystkich zebrań o 17.00. (s)