Kończą wielką budowę

Prace na ul. Kusocińskiego są już na ukończeniu

Budowa ul. Kusocińskiego, łączącej Świdnik z drogą ekspresową S17, miała potrwać do jesieni, a wiele wskazuje na to, że może być gotowa już wiosną. Na finiszu jest również wypłata odszkodowań za wykup działek pod budowę.


– Na ul. Kusocińskiego trwają prace wykończeniowe oraz porządkowe. Obecnie wykonywane jest oznakowanie poziome. W najbliższym czasie wykonawca przystąpi do ułożenia warstwy ścieralnej bitumicznej na ścieżce rowerowej – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika ds. inwestycji i rozwoju, który nie chce mówić o możliwym terminie zakończenia inwestycji, ale w ratuszu po cichu liczą, że stanie się to w ciągu najbliższych tygodni, choć wykonawca zgodnie z harmonogramem ma czas do października.

Budowa ul. Kusocińskiego zaczęła się latem 2018 roku. Choć formalnie zarządcą ulicy jest powiat, to inwestorem i płatnikiem jest miasto, które dostało na inwestycję unijne dofinansowanie (całkowity kosz to 24 mln zł, z czego 17 mln zł to środki unijne). Powiat wziął na siebie koszt wykupu potrzebnych pod budowę działek.

– W styczniu i lutym bieżącego roku wypłacono kolejne odszkodowania osobom prywatnym na kwotę ponad 48 tys. zł. W tegorocznym budżecie powiatu zabezpieczono na ten cel środki w wysokości 460 tys. zł. Na wypłaty czeka jeszcze 17 osób, ale jest z nimi problem, ponieważ nie wskazali numerów kont. Pieniądze trafią więc do depozytu bankowego i po dopełnieniu formalności zostaną przekazane uprawnionym – mówi Łukasz Reszka, starosta świdnicki.

W zeszłym roku wypłacono również odszkodowania Miastu Świdnik i gminie Mełgiew w kwocie odpowiednio 633 233 i 967 680,60 zł brutto. To znaczy, że powiatowi nie udało się porozumieć z miastem i gminą w sprawie bezkosztowego rozliczenia roszczeń poprzez zamianę działek.

Ulicę Kusocińskiego buduje Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Lublinie. Firma od początku narzuciła ekspresowe tempo prac. Po ich zakończeniu kierowcy zyskają nowe połączenia Świdnika z krajową „siedemnastką”, szybszy dojazd do Portu Lotniczego Lublin i drugi obok al. Jana Pawła II główny wjazd do miasta. Droga będzie miała 2,1 km długości, jezdnię o szerokości 7 metrów, 12 skrzyżowań i jedno rondo u zbiegu z al. NSZZ „Solidarność” i ul. Modrzewskiego. Powstanie też 6 zatok autobusowych, chodnik i ścieżka rowerowa, oświetlenie oraz sieć wodociągowa, sanitarna i kanalizacja deszczowa. JN