Kondycja do inwestycji

Wniosek powiatu chełmskiego na budowę nowej drogi, biegnącej od Olchowca przez Pniówno i Krobonosz do drogi włodawskiej w Czułczycach uzyskał najlepszą punktację w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Ale na dofinansowanie mogą liczyć i pozostałe projekty powiatu, którego kondycja finansowa jest – zdaniem starosty – dobra.

O tym, że wniosek starostwa na remont drogi biegnącej przez gminy Wierzbica i Sawin uzyskał najwyższą punktację ze wszystkich projektów składanych przez lubelskie powiaty, starosta chełmski Piotr Deniszczuk pochwalił się radnym podczas ostatniej sesji (4 grudnia). Dzięki tej inwestycji powstanie zupełnie nowy, kilkunastokilometrowy trakt, który połączy sąsiadujące ze sobą, ale słabo skomunikowane dotąd miejscowości. Na gruntowych, często nieprzejezdnych jesienią i zimą drogach położony zostanie asfalt.

– Na czwartym miejscu znalazł się nasz drugi wniosek na remont łącznie 29 km dróg. Jeden odcinek prowadzi od Srebrzyszcza, na wysokości cementowni, w kierunku Rudy-Huty a drugi to rozbudowa i poszerzenie drogi od Nowin w kierunku Rudy-Huty – mówił P. Deniszczuk.

Według starosty trzeci wniosek powiatu, na remont dróg w gminie Rejowiec Fabryczny i mieście Rejowiec także ma szansę na dofinansowanie, bo znalazł się na pierwszym miejscu listy rezerwowej a można spodziewać się sporych oszczędności po przetargach.

– Przygotowując projekty zakładaliśmy budowę kanałów technologicznych i już mamy zgodę na odstępstwa na kilka milionów złotych, które powodują zmniejszenie wartości kosztorysowej – mówił starosta.

Powiat przygotował też 11 wniosków do funduszu inwestycji lokalnych, z którego poza remontami dróg dotowana jest także fotowoltaika i remonty w domach pomocy społecznej. I to m.in. na kolejny etap adaptacji na DPS budynku po liceum w Rejowcu starostwo wystąpiło o pieniądze. Jeżeli wniosek powiatu przejdzie, to przebudowa zostanie sfinansowana w całości dzięki zewnętrznym pieniądzom. – Właśnie jesteśmy po odbiorze pierwszego etapu, który kosztował ponad 5,1 mln zł i wygląda to imponująco. Nie widać żadnych zakłóceń, wszystko wskazuje na to, że budowa odbędzie się planowo – mówi Jerzy Kwiatkowski, wicestarosta chełmski. – Do budynku przeniosą się mieszkańcy DPS w Chojnie Nowym Pierwszym.

– Analizując sytuację finansową na koniec roku możemy powiedzieć, że powiat znajduje się w dobrej kondycji – mówił P. Deniszczuk, przypominając, że 1 grudnia minęło 6 lat jego rządów i po poprzednikach odziedziczył 14,5 mln zł długu. I chociaż dług na koniec tego roku wzrośnie do 18,6 mln zł to ma to wynikać m.in. z zakupów sprzętu do bazy w Sielcu i licznych drogowych inwestycji. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here