Konfrontacje w toku

Od czwartku w Lublinie trwają XXI Konfrontacje Teatralne. To niepowtarzalna okazja obejrzenia zarówno wyjątkowych teatralnych premier przygotowanych specjalnie na festiwal, jak i spektakli już nagradzanych na światowych przeglądach.Podstawową linią programu tegorocznej edycji są polskie spektakle młodych reżyserów, które analizują instytucję teatru i pytają wprost o rolę oraz odpowiedzialność twórców. Są wśród nich spektakle realizowane zarówno w nurcie niezależnym, jak i w ramach teatrów repertuarowych. Wszystkie powstały w dwóch ostatnich sezonach, wszystkie uważnie i refleksyjnie przyglądają się zasadom i warunkom pracy w teatrze. Jednym z największych wydarzeń XXI Konfrontacji Teatralnych będzie spektakl Litewskiego Teatru Narodowego w reżyserii Krystiana Lupy. To „Plac Bohaterów” do tekstu Thomasa Bernharda, którego język jest pełen muzyki i poezji, i odznacza się precyzyjnie wymierzoną przesadą. Artysta z tym przedstawieniem zagości w Lublinie po raz pierwszy i to od razu na wielkiej scenie Centrum Spotkania Kultur (15 października). Tam też 11 i 12 października w jej sali baletowej będzie można obejrzeć „Schuberta” Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu.

Jednak większość festiwalowych wydarzeń odbywa się w Centrum Kultury. Z propozycji zagranicznych najbardziej kuszą „Birdie” katalońskiej grupy Seńor Serrano, nagrodzonej Srebrnym Lwem na Biennale Weneckim w 2015 roku oraz „War and Peace” znanego już lubelskiej publiczności kolektywu Gob Squad. Festiwalowi jak co roku towarzyszą spotkania z twórcami, dyskusje, projekcje filmowe i wystawy.
Konfrontacje potrwają do 15 października. Bilety są dostępne w kasie Centrum Kultury w Lublinie. Szczegółowe informacje o spektaklach, biletach i karnetach znajdują się na stronie: www.konfrontacje.pl. MR