Koniec boksu w MKS II LO

Prezes MKS II LO Marek Sikora i najlepsza zawodniczka sekcji bokserskiej Julia Szeremeta

Po 21 latach działalności sekcja bokserska Międzyszkolnego Klubu Sportowego II LO Chełm zakończyła swoją działalność. Zarząd Klubu od pewnego czasu nosił się z zamiarem ograniczenia działalności z uwagi na coraz trudniejsze warunki funkcjonowania, zarówno finansowe jak i organizacyjne.

Michał Soczyński – najwybitniejszy wychowanek MKS II LO

Sekcja bokserska MKS II LO z 31 grudnia 2020 r. zakończyła swoją działalność. Do życia została powołana w 1999 roku i od samego początku cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony amatorów pięściarstwa. Przez bokserskie treningi przewinęły się setki młodych ludzi, zarówno chłopców jak i dziewcząt, pasjonatów tej dyscypliny sportu, której uprawianie wpływa nie tylko na wszechstronny rozwój sprawności fizycznej, ale bardzo pozytywnie wzmacnia siłę charakteru. Sekcja w 2019 roku obchodziła jubileusz 20-lecia swojej działalności. Była to znakomita okazja do podsumowań, a przybyli na uroczystość goście podkreślali jej znaczenie i wkład w rozwój sportu w naszym mieście i województwie lubelskim. Licznie stawili się też byli zawodnicy, którzy z wielkim sentymentem wspominali swój czas spędzony w klubie.

Osiągnięte wyniki, jak na skromne warunki, w jakich odbywała się praca szkoleniowa w gościnnych progach II LO w Chełmie, są warte odnotowania. W dorobku MKS II LO jest brązowy medal mistrzostw Europy kadetek, 21 medali mistrzostw Polski, 4 medale Pucharu Polski oraz dziesiątki medali, pucharów i wyróżnień zdobytych w rywalizacji w okręgu lubelskim oraz na turniejach i zawodach rozgrywanych w całej Polsce i poza granicami kraju.

Najbardziej utytułowanymi zawodnikami, którzy pierwsze swoje kroki stawiali w sekcji MKS II LO Chełm są: Michał Soczyński (reprezentant Polski, mistrz Polski młodzików, juniorów, po przejściu do Paco Lublin – brązowy medalista mistrzostw Europy juniorów, mistrz Polski młodzieżowców, seniorów, niedawno zwyciężył w swojej pierwszej walce na ringu zawodowym) oraz Julia Szeremeta (reprezentantka Polski, brązowa medalistka mistrzostw Europy kadetek, srebrna medalistka OOM, po przejściu do Paco Lublin – brązowa medalistka mistrzostw Europy juniorek oraz mistrzyni Polski juniorek).

Złotymi zgłoskami w historii sekcji, na przestrzeni tych 21 lat, zapisali się także inni zawodnicy, których warto wymienić : Arkadiusz Zalewski (złoty medalista mistrzostw Polski młodzików, brązowy medalista OOM, brązowy medalista mistrzostw Polski juniorów i młodzieżowców, srebrny medalista Pucharu Polski), Rafał Ciurski (brązowy medalista OOM, brązowy medalista młodzieżowych mistrzostw Polski, srebrny medalista Pucharu Polski juniorów), Michał Smoter (brązowy i srebrny medalista młodzieżowych mistrzostw Polski), Natalia Kamińska (dwukrotna srebrna medalistka młodzieżowych mistrzostw Polski), Artur Chomiak (srebrny i brązowy medalista mistrzostw Polski juniorów, zdobywca pierwszego dla klubu w historii sekcji medalu MP), Paweł Romanow (brązowy medalista mistrzostw Polski Juniorów); Kamil Rymowicz – brązowy medalista mistrzostw Polski juniorów; Daniel Zawrzał (srebrny medalista mistrzostw Polski młodzików); Paweł Sarzyński (brązowy medalista OOM), Rafał Szarzyński (brązowy medalista Pucharu Polski juniorów), Bartłomiej Mazur (brązowy medalista mistrzostw Polski juniorów, złoty medalista Pucharu Polski juniorów), Marek Tołyż (brązowy medalista mistrzostw Polski młodzików, niedawno rozegranych w Sokółce na Podlasiu, to jednocześnie ostatni medal MP zdobyty dla MKS II LO Chełm w historii klubu).

Zasadniczy wkład we wszystkie sukcesy chełmskich zawodników ma pochodzący ze Świdnika trener Józef Radziewicz, współpracujący z klubem od samego początku powstania sekcji. W różnych okresach jego pracę wspierali też trenerzy Arkadiusz Nycz i Paweł Romanow.

– Z decyzją o rezygnacji z działalności sekcji bokserskiej w klubie zwlekaliśmy również dlatego, gdyż nie chcieliśmy, aby boks zniknął ze sportowego pejzażu naszego miasta wraz jej z zamknięciem.

Obecnie boks w Chełmie można trenować już w kilku miejscach, m. in. w Klubie Bokserskim Bastion Chełm założonym przez byłego naszego zawodnika, ponadto sekcja boksu działa też w Fabryce Sportu, a ostatnio powstała również w MKS Olimp Chełm, która została zarejestrowana w Lubelskim Okręgowym Związku Bokserskim. Podjęliśmy decyzję, że właśnie do tego ostatniego klubu przekażemy naszych zawodników, by mogli dalej kontynuować swoje sportowe kariery, a tym samym zapisywać nowe karty w historii rozwoju boksu w naszym mieście – mówi Marek Sikora, prezes MKS II LO Chełm. (kg)