Koniec filii

Wojewódzka Biblioteka Publiczna nie zgodziła się na likwidację filii bibliotecznych w Nowosiółkach-Kolonii i w Srebrzyszczu. Władze gminy mają jednak inne zdanie na ten temat i same podjęły decyzję.

Uchwałę w sprawie likwidacji filii biblioteki publicznej w miejscowościach Nowosiółki-Kolonia i Srebrzyszcze radni gminy Chełm podjęli jeszcze w listopadzie ub.r. roku. Zgodnie z wymogami ustawy gmina wystąpiła do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie z prośbą o wydanie opinii na ten temat. Tej nie spieszyło się z odpowiedzią, bo mimo że czas na przesłanie opinii wynosi 14 dni – do urzędu gminy Chełm wpłynęła ona po 3 miesiącach. Na dodatek negatywna.
Jak podkreśla wójt gminy, Wiesław Kociuba, tak właściwie to nie likwidacja, a reorganizacja. Radni gminy zgodzili się, co do jednego – ci, którzy przygotowywali opinię, nie przeanalizowali sprawy do końca, dlatego jednomyślnie przegłosowali sprawę. Ze względu na złą lokalizację i brak dostępności dla każdego filie przestaną istnieć. Nie oznacza to, że mieszkańcy Nowosiółek-Kolonii i Srebrzyszcza zostaną odcięci od książek. Powstaną tam punkty biblioteczne w świetlicach wiejskich. Książki dowożone będą na zamówienie z Biblioteki w Okszowie lub z innych pobliskich filii z terenu gminy. (pc)