Konkurencja na asfalcie

Lokalni przedsiębiorcy stawiają wytwórnię mas bitumicznych i betoniarnię w specjalnej strefie ekonomicznej pod Rejowcem Fabrycznym. Samorządowcy się cieszą, bo konkurencja dla już funkcjonujących firm obniży rosnące ostatnio ceny remontów dróg.

Gmina Rejowiec Fabryczny ma między Pawłowem a Rejowcem Fabrycznym ponad 42 hektary ziemi przeznaczonych pod inwestycje. 27 hektarów włączono jako podstrefę Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro Park Mielec. Inwestycje w tym terenie zwolnione są z podatków a więc atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów. A ci zaczynają napływać do strefy. Pierwsza swoją działalność otworzy w podstrefie firma Korpal, która przerabia drewno, produkuje palety i elementy dla przemysłu meblarskiego.
– Ten przedsiębiorca już działa na terenie naszej gminy, rozwija się i ponieważ brakuje mu miejsca, stawia już nowe hale w podstrefie – mówi Zdzisław Krupa, wójt gminy Rejowiec Fabryczny.

Bardzo poważną inwestycję planuje spółka Pref–Bet, której współwłaścicielem jest przedsiębiorca drogowy z Wierzbicy, Bogusław Kaleta. Firma planuje postawienie w podstrefie wytwórni mas bitumicznych i prefabrykatów betonowych. Kaleta od dawna buduje drogi i ma doskonałe zaplecze do wykonywania inwestycji. Poza własnym asfaltem. Ten produkowany i dostarczany jest dzisiaj na chełmskie drogi z Włodawy, Świdnika, Hrubieszowa i Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Chełmie.
Samorządowcy już cieszą się z planów przedsiębiorcy, bo wiedzą, że konkurencja wpłynie na obniżenie kosztów inwestycji drogowych. A te ostatnio dziwnie idą w górę.
– Firma kupiła trzy hektary w strefie. Jest na etapie pozyskiwania zgód i pozwoleń oraz w trakcie procesu wydawania decyzji środowiskowej na lokalizację inwestycji – mówi wójt Krupa. – Pref-Bet ma także list intencyjny z zarządu strefy z Mielca, dzięki czemu może liczyć na ulgi podatkowe. I rzeczywiście wszyscy są zgodni, że nowa wytwórnia masy bitumicznej wpłynie korzystnie na obniżenie cen inwestycji drogowych na naszym terenie. Podobnie z wyrobami betonowymi dla drogownictwa.

Ruch przy strefie przyciąga kolejnych inwestorów. Gmina już wydziela następną hektarową działkę przy strefie dla przedsiębiorcy zainteresowanego działalnością handlową. – Możemy zaproponować działki po obu stronach drogi z Pawłowa do Rejowca Fabrycznego, o dowolnej wielkości – mówi wójt Krupa. – Mamy nadzieję, że zaplanowane już inwestycje przyciągną kolejne. Bogumił Fura