Kontrole u przewoźników

Seniorzy poprosili chełmskich urzędników, aby wstawili się za nimi w sprawie drożejących biletów u prywatnych przewoźników. Po interwencji ratusza w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie zapowiedzieli kontrolę u przewoźników.

Od stycznia br. ceny biletów w busach na trasie Chełm – Lublin podrożały. W najgorszej sytuacji są emeryci, dla których od jesieni ub.r. chełmscy przewoźnicy przestali stosować upusty. W ich imieniu Artur Jędruszczak, przewodniczący rady osiedla XXX-lecie, wysłał do chełmskiego ratusza pismo z prośbą o interwencję w tej sprawie w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie.

Wcześniej lubelscy urzędnicy (zajmujący się m.in. zezwoleniami na wykonywanie przewozu osób i dopłatami do przewozów pasażerskich) tłumaczyli, że prywatni przewoźnicy muszą respektować tzw. ulgi ustawowe. Ale zwracali uwagę, że sam fakt bycia w wieku emerytalnym nie uprawnia do ulgi ustawowej, a ewentualnie do tzw. komercyjnej, której zakres ustala przewoźnik.

Chełmscy przewoźnicy twierdzą, że nie stać ich na stosowanie ulgi komercyjnej. Niedawno urząd marszałkowski odpowiedział chełmskiemu ratuszowi, że przeprowadzi kontrolę u przewoźników. Seniorzy jednak podchodzą do tematu sceptycznie.

– W ratuszu udostępniono mi odpowiedź, ale skupiono się w niej na wymogach stosowania ulg ustawowych – mówi pan Janusz. – One są jasne. Tu chodzi o ulgi komercyjne, które przez lata stosowali nasi przewoźnicy, a teraz nie chcą tego robić. Czy ktoś, albo coś jest w stanie ich do tego skłonić? (mo)