Koral zachwycił w Chorwacji

Śpiewacy z zespołu „Koral” z Kamienia reprezentowali województwo lubelskie na dożynkach zorganizowanych przez mniejszość czeską w Kutinie w Chorwacji. Występy solistów z Kamienia zachwyciły zagraniczną publiczność.

O tym, że najlepszym reprezentantem województwa lubelskiego na dożynkach w Kutinie będzie właśnie zespół „Koral”, zdecydował Wojewódzki Dom Kultury w Lublinie.
– To wyróżnienie dla naszego zespołu i całej gminy – mówi Roman Kandziora, wójt gminy Kamień. – Cieszymy się, że to właśnie zespół „Koral” został wytypowany do tego wyjazdu i że jego występy zostały tak wspaniale odebrane w Chorwacji.
O pobycie w Kutinie w szczegółach opowiada Piotr Czapka z zespołu „Koral”.
– Tamtejsze dożynki trwają nie jeden dzień, tylko dłużej – mówi Czapka. – Uroczystości zaczynają się od obrzędów na polu, obrazujących to, jak w ciągu lat zmieniał się sposób zbierania żniw. Pogoda nie dopisała, lało jak z cebra i scenę trzeba było przenieść do świetlicy. Tam daliśmy występ, który wzbudził aplauz. Przekazaliśmy pięknie przyozdobiony chleb burmistrzowi Kutiny. U nich nie ma takiego zwyczaju. Daliśmy wywiad do prasy.

Nasz korowód dożynkowy to u nich tzw. spacer, w którym gospodarze idą nie z wieńcami, ale kosami, sierpami, grabiami. Nasz wieniec był jedyny taki duży i bogato zdobiony, więc wzbudził duże zainteresowanie. Był w kształcie kuli ziemskiej z kwiatami uwitymi na cztery strony świata. Podczas korowodu szliśmy w naszych pięknych strojach, z płodami rolnymi przywiezionymi z Polski, z upominkami od starosty chełmskiego, z pięknym chlebem na cudownej wyplatanej tacy w kształcie gwiazdy. Burmistrz nagrywał nas, bo zrobiliśmy ogromne wrażenie. Potem przyszedł czas na kolejny występ. Wystawiliśmy piętnastominutowy program ze starymi obrzędami, przyśpiewkami, tańcami. Publiczność była wpatrzona, bo była to dla nich nowość. Na koniec podszedł do nas burmistrz, któremu wręczyliśmy chleb, a jego żonie nałożyliśmy wianek z kłosów zboża. Zaprezentowaliśmy się, jak mogliśmy najlepiej. Wiemy, że się podobało. Wciąż nas otaczano i zadawano mnóstwo pytań. Zostaliśmy wspaniale przyjęci.
Wyjazd śpiewaków z zespołu „Koral” współfinansowały Starostwo Powiatowe w Chełmie oraz Urząd Gminy Kamień. Soliści znaleźli też sponsorów. – Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do naszego wyjazdu. To było wspaniałe przeżycie – mówi Czapka. (mo)