Koronawirus zabrał kapelana mundurowych

21 kwietnia w jednym z lubelskich szpitali zmarł ks. Henryk Kozyra, kapelan krasnostawskich strażaków i policjantów, a na co dzień proboszcz parafii w Wirkowicach w gminie Izbica. Jakiś czas temu zaraził się koronawirusem.

Ks. Henryk Kozyra urodził się 7 września 1958 r. w Zamościu. Święcenia prezbiteratu przyjął 31 sierpnia 1985 r. W latach 1985-1993 był wikariuszem w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu Lubelskim, a od 1993 r. aż do śmierci proboszczem parafii pw. Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa w Wirkowicach w gminie Izbica.

Był kanonikiem honorowym Kapituły Chełmskiej, a także katechetą oraz kapelanem krasnostawskiej straży pożarnej, policji, a także Ochotniczych Straży Pożarnych w Krasnymstawie. Ks. Adam Jaszcz, rzecznik Kurii Lubelskiej potwierdził, że ks. Kozyra jakiś czas temu trafił do jednego z lubelskich szpitali po tym, jak stwierdzono u niego obecność koronawirusa Sars-Cov-2. Niestety, mimo wysiłków lekarzy stan proboszcza parafii w Wirkowiach pogarszał się z dnia na dzień. Ks. Kozyra zmarł 21 kwietnia. We wrześniu skończyłby 63 lata.

– Z wielkim żalem i smutkiem przyjęłam wiadomość o śmierci śp. ks. Henryka Kozyry-Kanonika Honorowego Kapituły Chełmskiej, Proboszcza Parafii pw. Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa w Wirkowicach, kapelana powiatowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie, kapelana powiatowej Policji w Krasnymstawie. Nie zapomnimy Księże Twoich pięknych słów wyrażonych w homiliach pełnych prawdy i wzruszeń nad nią. Odpoczywaj w Panu – napisała na swoim profilu na facebooku poseł Teresa Hałas.

– Wyjątkowy kapłan, bardzo zaangażowany i oddany służbie na rzecz społeczeństwa lokalnego. Zawsze obecny słowem na uroczystościach i spotkaniach o charakterze kościelnym i świeckim w środowisku strażackim. Spoczywaj w pokoju księże kapelanie – czytamy na stronie LGD Krasnystaw Plus.

Ks. Kozyrę pożegnali też krasnostawscy strażacy. – Ze smutkiem zawiadamiamy, że zmarł nasz przyjaciel ks. Henryk Kozyra – czytamy na stronie PSP w Krasnymstawie.

Msza św. żałobna zostanie odprawiona 26 kwietnia (poniedziałek) o godz. 15.00 w kościele pw. Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa w Wirkowicach. Msza św. pogrzebowa odbędzie się 27 kwietnia (wtorek) o godz. 11.00, również w kościele Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa w Wirkowicach. Ciało proboszcza zostanie złożone w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Zamościu. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here