Kosmiczne pracownie w ZS w Piaskach

W Zespole Szkół w Piaskach oficjalnie otwarto nowe pracownie mechatroniki oraz elektroniki pojazdów samochodowych.


Pracownie uruchomiono w ramach projektu „Pr@ktycznie najlepsi w zawodach”. Kosztowały 310 tys. zł, 90% kosztów pokryło dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego. – Pracownie wyposażone są w 6 zestawów edukacyjnych pozwalających na realizację zagadnień związanych z procesami automatyzacji i robotyzacji oraz 4 zestawy napędów elektrycznych stosowanych w przemyśle i motoryzacji.

Uczniowie mają do dyspozycji 12 logicznych sterowników PLC wraz z elementami układów pneumatycznych, hydraulicznych i elektrycznych. Wszystkie zestawy dysponują zasilaczami laboratoryjnymi, oscyloskopami i generatorami funkcyjnymi służącymi do badania układów i sygnałów elektrycznych.

Cały sprzęt w pełni pozwala na naukę programowania i sterowania procesami produkcyjnymi, wprowadzając ucznia w ramy „przemysłu 4.0” – chwali się szkoła, przypominając, że mechatronicy czy elektronicy samochodowi to jedni z najbardziej poszukiwanych specjalistów w innowacyjnej gospodarce.

– Już bogata i nowoczesna baza dydaktyczna Zespołu Szkół w Piaskach uzyskała kolejne imponujące, ale też bardzo potrzebne, wyposażenie. Szkolnictwo zawodowe w naszym powiecie spełnia najwyższe standardy i możemy być z niego dumni – mówił na uroczystości otwarcia pracowni Radosław Brzózka, odpowiedzialny w zarządzie powiatu świdnickiego za oświatę. JN