Kosmos zamknięty w butelce

Michał Pater, główny piwowar Browaru Zakładowego i Tomasz Krzos, który w firmie zajmuje się między innymi sprzedażą, prezentują nowe piwo pod neonem dawnego lubelskiego kina

Browar Zakładowy, założony przed kilkoma laty przez Bartłomieja Czarnomskiego, młodego przedsiębiorcę z Lublina, z okazji czwartych urodzin pierwszego uwarzonego piwa przygotował niespodziankę dla amatorów złocistego napoju z pianką oraz miłośników kina. Od czwartku w sprzedaży jest już nowe piwo o nazwie, która wielbicielom X muzy w Kozim Grodzie nie będzie obca.

Piwo nazywa się „Kino Kosmos”, tak jak przez kilka dziesięcioleci kultowe miejsce na kulturalnej mapie Lublina. W marcu minęło już 11 lat, od chwili kiedy wyświetlono w nim ostatni film. Później modernistyczna bryła zniknęła z powierzchni ziemia. Jej miejsce zajęty apartamentowiec i biurowiec.

– Po „Kosmosie” został tylko neon. I pamięć. Dlatego jako Browar Zakładowy postanowiliśmy uwarzyć piwo upamiętniające to ważne miejsce, które przez lata dawało rozrywkę lublinianom – mówi Bartłomiej Czarnomski, przedsiębiorca z Lublina, założyciel browaru działającego od 2015 roku w Poniatowej.

Kino „Kosmos” swego czasu było jednym z najnowocześniejszych w Polsce. W latach 70., jako jedno z nielicznych kin w kraju, miało ekran panoramiczny i aparaturę zdolną do projekcji filmowych na taśmie 70 milimetrów z zapisem dźwięku na sześciu ścieżkach. „Kosmos” wygrywał także liczbą miejsc siedzących – miał aż 800 foteli. – W latach 90 właśnie tam chodziliśmy oglądać filmy, które dzisiaj są klasyką – dodaje B. Czarnomski.

Piwo „Kino Kosmos”, w czwartek trafiło do sprzedaży. To podwójne IPA, solidnie nachmielone, cytrusowe, z wyraźną goryczką. Ekstrakt: – 18% wag., zawartość alkoholu – 7,4% obj. Dostępne jest w sklepach w Lublinie. Niestety, z uwagi na zaostrzone przepisy związane z epidemią koronowirusa nie można napić się go w Wielokranie, pubie firmowym Browaru Zakładowego w Centrum Spotkania Kultur oraz U Fotografa na Starym Mieście. Oba lokale są zamknięte. Dla tych, którzy chcieliby jednak posmakować „Kina Kosmos” z beczki, mamy dobrą wiadomość. Piwo do kupienia z kegi jest w sklepie Beer Geek przy Al. Spółdzielczości Pracy!

Z okazji premiery nowego napitku Browar Zakładowy na Facebooku utworzył także wydarzenie „Kino Kosmos. Pamiętamy”, gdzie zaprasza do dzielenia się wspomnieniami z kina.

Kb