Koszty energii duszą szpital

Dramatycznie rosną koszty funkcjonowania chełmskiego szpitala. Lecznica szykowała się na podwyżkę cen prądu a dostała potężny cios od dostawcy gazu. Onico Energia wypowiada szpitalowi umowę a potem w przetargu składa ofertę o prawie dwa miliony złotych wyższą od dotychczasowej. Ale w całym tym zamieszaniu zastanawiające jest zachowanie PGNiG.

Od tygodnia ogólnopolskie media trąbią o planowanych podwyżkach cen energii elektrycznej. Wzrosty mają sięgać od 30 do ponad 100 proc. w zależności od tego czy dotyczyć będą gospodarstw domowych, firm czy placówek publicznych. Blady strach padł na szpitale, bo zaplanowane przez rząd rekompensaty mają ich nie obejmować.

Największe wzrosty cen prądu odczują szpitale specjalistyczne, takie jak chełmski, które są duże i mają wiele energochłonnych sprzętów, jak chociażby tomografy komputerowe czy rezonans magnetyczny. Już dzisiaj chełmski szpital płaci prawie 80 tys. zł miesięcznie za prąd. – Każda podwyżka, w sytuacji finansowej, w jakiej jesteśmy, będzie ogromnym obciążeniem – przyznaje Michał Jedliński, dyrektor chełmskiego szpitala.

Ale na razie szpital ma problem z dostawami gazu. Firma Onico Energia, od której lecznica kupowała gaz, wypowiedziała dotychczasową umowę. Szpital przeprowadził przetarg na wyłonienie nowego dostawcy, zakładając, że przez trzy lata chce wydać na gaz 5,8 mln zł. Do przetargu zgłosiła się tylko jedna firma – ponownie Onico Energia, ale z ofertą na 7,3 mln zł. – Ta kwota przekracza nasze możliwości i mamy potężny kłopot – mówi Jedliński. – Dostawy gazu mamy zapewnione tylko do końca grudnia. Stoimy pod ścianą.

Dyrekcja może unieważnić przetarg albo przystać na wyższe o 25 proc. stawki. Biorąc pod uwagę, że po nowym roku znacznie wzrosną też ceny prądu, to może dobić szpital, który od dawna lawiruje na granicy płynności finansowej.

Ale zastanawiające w tym wszystkim jest zachowanie PGNiG. Państwowa spółka, która sprzedaje gaz, wnosiła swoje uwagi do specyfikacji przetargowej, którą przygotował szpital. Pracownicy spółki kontaktowali się ze szpitalem, który nawet wprowadzał zmiany do specyfikacji sugerowane przez PGNiG. Ostatecznie jednak PGNiG do przetargu nie przystąpiło.

Analogiczna sytuacja miała miejsce przy okazji poprzedniego przetargu, który wygrała spółka Onico Energia. Wtedy też wydawało się, że PGNiG mocno interesuje się dostawą gazu dla szpitala. Ale mimo tego pozornego zainteresowania w postępowaniu udziału nie wzięło. (bf)