Krajowe drogi pod batutą Czecha

Chełmski radny Mirosław Czech z PiS z 1 lutego br. objął stanowisko dyrektora lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Dotąd pracował jako dyrektor Chełmskiego Parku Wodnego. Czy dzięki temu prace nad przygotowaniem budowy obwodnicy Chełma i ekspresówki z Piask do Dorohuska w końca nabiorą tempa?

1 lutego br. ze stanowiska dyrektora lubelskiej GDDKiA, bez podania przyczyny, odwołano Stanisława Schodzińskiego, który tę funkcję objął niespełna rok temu. Nowym szefem oddziału został chełmianin, Mirosław Czech, radny miejski, członek Prawa i Sprawiedliwości. Ta nominacja na pewno była niemałym zaskoczeniem, utrzymywanym do końca w głębokiej tajemnicy.
Mirosław Czech w środę 31 stycznia za porozumieniem stron rozwiązał umowę o pracę ze spółką Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie. Od kwietnia 2015 roku pracował tam na stanowisku dyrektora. Nadzorował budowę aquaparku, a po jego otwarciu odpowiadał m.in. za park wodny, a także sprawy techniczne. W ostatnich miesiącach współpraca między nim, a prezesem spółki, Zbigniewem Mazurkiem nie układała się najlepiej, choć obaj nigdy tego oficjalnie nie przyznali. – Rozstaliśmy się w normalnej atmosferze, podziękowałem panu Czechowi za dotychczasową pracę, za wkład jaki wniósł w budowę aquaparku – mówi Z. Mazurek. – Nie dopytywałem o jego plany zawodowe.
Na miejsce Mirosława Czecha, prezes Zbigniew Mazurek nie zamierza nikogo zatrudniać. – Pracuję nad zmianą schematu organizacyjnego – mówi. – Część zadań, którymi zajmował się pan Czech, przejmę sam, wszystkie kwestie techniczne natomiast spadną na głównego energetyka. Spółka, nie zatrudniając dyrektora, zaoszczędzi niemałe pieniądze w skali roku.
Dzień po odejściu z Chełmskiego Parku Wodnego Mirosław Czech odebrał nominację na dyrektora lubelskiego oddziału GDDKiA. Wręczyła mu ją wicedyrektor Iwona Stępień-Kotlarek.
– Zostałem powołany na odpowiedzialne stanowisko, cieszę się, że w ramach przemian dokonywanych w kraju zauważono moją skromną osobę – mówi M. Czech. – Zrobię wszystko, by województwo lubelskie, w tym też miasto Chełm, przestało być częścią Polski „B”. Daję sobie dwa tygodnie na adaptację, chcę w tym czasie dokładnie zapoznać się z materiałami merytorycznymi. Część osób pracujących w lubelskim oddziale GDDKiA znam osobiście. Mieliśmy okazję współpracować, gdy pełniłem funkcję kierownika Rejonu Dróg Wojewódzkich w Hrubieszowie.
Czech w RDW w Hrubieszowie przepracował 11 lat z 10-miesięczną przerwą na pełnienie funkcji wicestarosty powiatu chełmskiego. Od 2006 roku jest miejskim radnym. W 2011 r. zrzekł się mandatu, by objąć stanowisko wicestarosty. W obecnej kadencji rady miasta jest przewodniczącym komisji porządku publicznego i inwentaryzacji mienia komunalnego.
Lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad sprawuje nadzór nad trwającą budową S17 z Kurowa w kierunku Warszawy. Niebawem ruszy też budowa trzech odcinków ekspresówki nr 19 od obwodnicy Lublina do Kraśnika. Zaawansowane są też prace przygotowawcze nad S19 z Lublina do Lubartowa. Oddział przygotowuje też kolejne duże inwestycje, m.in. budowę S12 Piaski – Dorohusk z obwodnicą Chełma oraz S19 Piaski – Hrebenne. – Zależy mi na zrównoważonym rozwoju całego województwa. Przed nami dużo pracy – twierdzi nowy dyrektor lubelskiej GDDKiA.
Na owocne działania Czecha teraz liczą mieszkańcy Chełma. Wszyscy mamy nadzieję, że mając swojego człowieka w Generalnej Dyrekcji, prace nad budową północnej obwodnicy miasta, nabiorą właściwego tempa. (s)