Kraków zaczyna się w Lublinie

W błyskawicznym tempie rozeszło się 17 tysięcy wejściówek na centralne wydarzenie diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży w Lublinie, czyli Arenę Młodych. Blisko 2 tysiące zagranicznych pielgrzymów z 29 krajów przyjedzie do nas 20 lipca, by wspólnie przygotowywać się do tego wyjątkowego wydarzenia.
Ci, którzy nie zdążyli zdobyć wejściówek, będą mogli online uczestniczyć w wydarzeniu na Arenie Lublin. Na stronie lubelska.tv oraz na sdm.lublin.pl będzie można oglądać to na żywo. Obsługę radiową zapewnia Radio eR, więc warto nastawić swoje odbiorniki na 87.9 FM.
– Stadion ma swoją określoną pojemność i po prostu więcej osób nie jest w stanie się zmieścić – mówi ks. Mirosław Ładniak, koordynator wydarzenia Arena Młodych. – W parafiach było tak duże zainteresowanie wejściówkami, że trzeba je było ograniczać. Cieszymy się, że stadion będzie pełny autentycznej miłości i radości oraz dzielenia się wiarą z gośćmi, którzy przyjadą z zagranicy.
Przez kilka dni młodzież – zarówno zagraniczna, jak i polska – będzie miała spotkania w parafiach, będzie poznawała Lublin, KUL, Majdanek i inne miasta w naszym województwie. W piątek, 22 lipca o godz. na pl. Zamkowym wystąpi dla nich Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego oraz Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej.

Harmonogram spotkania

W sobotę 23 lipca o godz. 10 z pl. Zam-kowego w stronę Areny Lublin wyruszą trzy korowody. Ulicami naszego miasta przejdą goście z zagranicy oraz wolontariusze i mieszkańcy. Barwne tłumy przejdą al. Tysiąclecia, ul. Unii Lubelskiej oraz ul. Lubelskiego Lipca ‘80.
Każdy, kto ma wejściówkę, będzie mógł już od godz. 10 meldować się na Arenie. Wpuszczanie uczestników organizatorzy planują do około 12.30. Każdy z wchodzących zostanie skontrolowany. – Nie wolno wnosić ze sobą żadnych ostrych przedmiotów – podkreśla ks. Ładniak. Na Arenę nie będzie można wnieść także więcej niż 0,5-litrowego oryginalnie zapakowanego napoju, ale każdy pielgrzym otrzyma już na stadionie 1,5 litrową wodę.
O godz. 13 rozpocznie się widowisko otwierające święto Arena Młodych. Będzie ono dotyczyło prezentacji Lublina. Najpierw zostanie przedstawiona historia miasta, a następnie jego rozwój. Potem rozpocznie się eucharystia pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego. Po mszy od 15.45 przewidziany jest „czas dla bliźniego”. Będzie to okazja, by zjeść lunch w atmosferze pikniku. Wreszcie od godz. 16.30 rozpocznie się widowisko „Abraham”, które potrwa do godz. 18.45. O godz. 18 rozpocznie się Litania do Wszystkich Świętych w obecności ikon i obrazów osób świętych. Wystąpi tutaj stworzony specjalnie na tę okazję 200-osobowy chór, wraz z zespołem Gospel Rain. Kolejnym punktem programu będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. Koncert Mate.O rozpocznie się o godz. 18.45 i potrwa około 30 minut. Po występie będzie jeszcze chwila wspólnej zabawy i tak zakończą się lubelskie obchody ŚDM.

Podziel się tym, co masz najcenniejsze

– Każdy, kto tylko może, będzie mógł oddać krew oraz zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku – informuje ks. Ładniak. – Bardzo nam zależy na tym, by po naszych działaniach modlitewnych pozostał konkretny owoc. To pokazuje miłosierdzie w praktyce.
Organizatorzy lubelskich Dni w Diecezji wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie umożliwiają młodym podzielenie się cząstką siebie.
W piątek w godz. 17-20 na pl. Zamkowym oraz w sobotę w godz. 10-20 przed Areną Lublin będzie można oddać krew i wpisać się do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej.
Wystarczy posiadać dokument tożsamości ze zdjęciem i wcześniej zjeść lekki posiłek a dzień wcześniej wypić minimum 2 litry płynów. Potencjalny dawca nie może przyjmować żadnych leków.MG

Jesteście nadzieją Kościoła

Arena Młodych w Lublinie, jak i spotkania w innych diecezjach Polski poprzedzą Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, które odbędą się w dniach 25-31 lipca. Przewiduje się, że przybędzie na nie około 2 mln młodych katolików, w tym 115 tys. z całego świata.
W poniedziałek, 25 lipca po śniadaniu nastąpi pożegnanie z rodzinami goszczącymi młodych pielgrzymów w Lublinie i po mszy św. nastąpi wyjazd do Krakowa.
Jak niejednokrotnie podkreślał św. Jan Paweł II, to młodzież jest nadzieją Kościoła i świata. „ Wy jesteście nadzieją Kościoła i świata – Wy jesteście moją nadzieją”– mówił, zwracając się do młodych Papież Polak, inicjator Światowych Dni Młodzieży w dniu inauguracji swojego pontyfikatu 22 października 1978 r. na Placu św. Piotra w Rzymie, gdzie siedem lat później miały miejsce I ŚDM.EK